Monitor do 500, 1000, 1500 zł

Monitor Asus

Monitor Asus

Dobry monitor to podstawa każdego zestawu komputerowego. Wiele osób myśli, że kupno pierwszego lepszego panelu zagwarantuje im przyjemną i komfortową pracę. Często modernizacja sprzętu na nic się zda, jeżeli nasz monitor nie jest w stanie wyświetlić obrazu w wysokiej jakości. Oto na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze monitora:

Rozmiar – Kupno zbyt małego lub zbyt dużego monitora może negatywnie wpłynąć na obraz. Do zastosowań domowych poleca się monitory o przekątnej od 21 do 27 cala. Nie są może największymi dostępnymi na rynku, aczkolwiek oferują już obraz w bardzo dobrej jakości, bez efektów rozciągnięcia w pionie, czy w poziomie.

Podświetlenie – Wszystkie monitory produkowane w dzisiejszych czasach są oparte o technologię LED. Większość modeli ma podaną wartość podświetlenia matrycy. Do komfortowego użytkowania wymagane jest minimum 200cd/m2, ale jeśli monitor stoi blisko okna zaleca się panele o jasności 250cd/m2 lub nawet 300cd/m2.

Złącza – Jednym z najpopularniejszych złącz jest HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface), czyli złącze służące do przesyłania cyfrowego, nieskompresowanego sygnału audio i video), dzięki któremu można bardzo łatwo podpiąć kamerę lub aparat prosto do monitora.

Czas reakcji matrycy – Ten parametr określa ile czasu potrzebne jest monitorowi na wyświetlenie zmiany obrazu. Najlepsze czasy reakcji, to przedział od 1 do 5 milisekund.

Tuner TV – Istnieją monitory z wbudowanym tunerem telewizyjnym. Jest to świetne rozwiązanie dla osób nie posiadających zbyt dużo miejsca w domu. Przy zakupie warto sprawdzić czy dany model ma funkcję PIP, która umożliwia na przykład oglądanie filmu z włączoną w tle rozmową na komunikatorze głosowym.

Rozdzielczość Full HD

Aktualnie wiele nowych kamer, aparatów czy smartfonów jest w stanie nagrywać filmy w rozdzielczości 1920x1080p nazwanej Full HD. Większość gier również tworzona jest z myślą o tej rozdzielczości, bardzo dobrym pomysłem będzie więc zakup monitora, który wyświetli obraz bez niepotrzebnych deformacji. Jeśli wybierzemy ekran o przekątnej od 21 do 27 cali, prawie na pewno będzie dysponował on matrycą o wspomnianej wcześniej rozdzielczości i proporcjach 16:9.

Podświetlenie LED

Diody LED są powszechnie wykorzystywane do podświetlania matryc LCD we nowoczesnych monitorach, niezależnie od tego, czy dysponuje on panelem TN, PVA, MVA, IPS czy PLS. Typowe podświetlenie LED obejmuje rząd diod umiejscowionych wzdłuż jednej z krawędzi matrycy. Jest to tak zwane podświetlenie krawędziowe, które jest energooszczędne, tanie w produkcji i na tyle dobre, by używać go w domu. Mimo niskiego zużycia energii, diody cechują się wysoką jasnością. W typowych warunkach domowych w zupełności wystarczy 200cd/m2.

Czy muszę wydać fortunę na dobry monitor? Niekoniecznie…

Za mniej niż 500 złotych

Można zakupić monitor z podstawowym złączem D-Sub oraz matrycą TN, który świetnie nada się do pracy biurowej lub jako narzędzie do przeglądania internetu.

Do 500 złotych

Monitor za około 500 złotych powinien posiadać matryce MVA, która zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów i większy kąt widzenia niż przestarzałe CRT. Monitory z tego rodzaju matrycą w rozmiarze 22-24 cale są obecnie optymalnym rozwiązaniem zarówno dla posiadaczy komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. Wszystkie pracują w rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli, a większość z nich zamontowane jest także analogowe złącze D-Sub oraz cyfrowe HDMI lub DVI.

Pozycja Monitor do 500 zł Producent Cena
1BenQ GL2250BenQAktualna Cena
2Asus VS229NAAsusAktualna Cena
3Asus VP228HEAsusAktualna Cena
4Asus VS228NEAsusAktualna Cena
5LG 22M38ALGAktualna Cena

Do 1000 złotych

Monitor w tym przedziale cenowym powinien być wyposażony przynajmniej w matryce TFT, o przekątnej od 22 do 27 cali, dzięki której można uzyskać naprawdę wysoką czytelność obrazu oraz kąt widzenia. Dobrze by było, aby z tyłu monitora znajdowało się więcej, niż tylko jedno wyjście cyfrowe, a z przodu wbudowane głośniki. Kupując monitor za 1000 złotych, można pokusić się o model z wbudowanym tunerem DVBT (tunerem telewizyjnym), oraz regulowanym stojakiem umożliwiającym obrócenie monitora nawet o 360 stopni.

Pozycja Monitor do 1000 zł Producent Cena
1Asus BE239QLBAsusAktualna Cena
2Asus VG245HAsusAktualna Cena
3AOC I2770pqAOCAktualna Cena
4IIYAMA XUB2492HSU-B1IIYAMAAktualna Cena
5Asus VC279HAsusAktualna Cena

Do 1500 złotych

Monitor za mniej więcej 1500 złotych powinien posiadać matrycę IPS lub S-IPS. Matryce te są najlepszym dostępnym na rynku wyborem, charakteryzują się one bardzo szerokim kątem widzenia, wysokim poziomem odwzorowania kolorów oraz bardzo krótkim czasem reakcji. Monitor taki powinien być też wyposażony w przynajmniej 2 wyjścia HDMI, posiadać wbudowane głośniki oraz regulowany stojak z możliwością podpięcia zasilacza.

Pozycja Monitor do 1500 zł Producent Cena
1Asus MG248QAktualna Cena
2Samsung C32F391FWUAktualna Cena
3IIYAMA B2783QSU-B1Aktualna Cena
4Eizo FS2434-BKAktualna Cena
5Eizo FlexScan EV2450-GYAktualna Cena

Podsumowując

Przy wyborze nowego monitora najważniejszymi parametrami, którymi powinniśmy się kierować są:

  • rozmiar,
  • podświetlenie,
  • czas reakcji matrycy.

Dodatkowo można zwrócić uwagę na takie udogodnienia, jak wbudowany tuner telewizyjny, głośniki, ilość posiadanych złączy oraz łatwy w regulacji stojak. Kupując monitor, należy pamiętać także, aby odpowiednio go skonfigurować, gdyż każdy użytkownik ma inne preferencje co do jasności, nasycenia kolorów, rozmiaru obrazu i innych kwestii.

tak szukacie tego tematu najczęściej:

  • monitor do 500 zl
  • jaki monitor do 500 zł 2017
  • jaki monitor z tv 2016
  • monitor komputer asus

Wasze opinie, propozycje... (2) na temat: “Monitor do 500, 1000, 1500 zł

  1. Zastanawiam się nad monitorem, nowym, bo ten który mam już za bardzo nie nadaje się do pracy. Wydaje mi się, że najbardziej odpowiedni przedział cenowy to około 1000-1500 zł za dobrej jakości monitor. Lepiej wydać więcej pieniędzy i mieć coś sprawdzonego, a nie wydawać za jakiś czas znowu, żeby go wymienić.

  2. Moim zdaniem dobry monitor to tylko ten ze sprawdzonych firm. Wtedy możemy mówić o dobrej jakości, dobrych parametrach, obrazie.. Cena? Trzeba się przygotować na trochę większy wydatek jeżeli nie chcemy zmieniać monitora za kilka miesięcy czy rok. Ja teraz wybrałem Asusa i jestem bardzo zadowolony, obraz piękny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Strona/Blog