Monitor do 500, 1000, 1500 zł

4
2844
views
Monitor do komputera Asus
Monitor do komputera (Asus)

Dobry monitor to podstawa każdego zestawu komputerowego. Wiele osób myśli, że kupno pierwszego lepszego panelu zagwarantuje im przyjemną i komfortową pracę. Często modernizacja sprzętu na nic się zda, jeżeli nasz monitor nie jest w stanie wyświetlić obrazu w wysokiej jakości. Oto na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze monitora:

Rozmiar – Kupno zbyt małego lub zbyt dużego monitora może negatywnie wpłynąć na obraz. Do zastosowań domowych poleca się monitory o przekątnej od 21 do 27 cala. Nie są może największymi dostępnymi na rynku, aczkolwiek oferują już obraz w bardzo dobrej jakości, bez efektów rozciągnięcia w pionie, czy w poziomie.

Podświetlenie – Wszystkie monitory produkowane w dzisiejszych czasach są oparte o technologię LED. Większość modeli ma podaną wartość podświetlenia matrycy. Do komfortowego użytkowania wymagane jest minimum 200cd/m2, ale jeśli monitor stoi blisko okna zaleca się panele o jasności 250cd/m2 lub nawet 300cd/m2.

Złącza – Jednym z najpopularniejszych złącz jest HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface), czyli złącze służące do przesyłania cyfrowego, nieskompresowanego sygnału audio i video), dzięki któremu można bardzo łatwo podpiąć kamerę lub aparat prosto do monitora.

Czas reakcji matrycy – Ten parametr określa ile czasu potrzebne jest monitorowi na wyświetlenie zmiany obrazu. Najlepsze czasy reakcji, to przedział od 1 do 5 milisekund.

Tuner TV – Istnieją monitory z wbudowanym tunerem telewizyjnym. Jest to świetne rozwiązanie dla osób nie posiadających zbyt dużo miejsca w domu. Przy zakupie warto sprawdzić czy dany model ma funkcję PIP, która umożliwia na przykład oglądanie filmu z włączoną w tle rozmową na komunikatorze głosowym.

Monitor do komputera – rozdzielczość Full HD

Aktualnie wiele nowych kamer, aparatów czy smartfonów jest w stanie nagrywać filmy w rozdzielczości 1920x1080p nazwanej Full HD. Większość gier również tworzona jest z myślą o tej rozdzielczości, bardzo dobrym pomysłem będzie więc zakup monitora, który wyświetli obraz bez niepotrzebnych deformacji. Jeśli wybierzemy ekran o przekątnej od 21 do 27 cali, prawie na pewno będzie dysponował on matrycą o wspomnianej wcześniej rozdzielczości i proporcjach 16:9.

Monitor do komputera – podświetlenie LED

Diody LED są powszechnie wykorzystywane do podświetlania matryc LCD we nowoczesnych monitorach, niezależnie od tego, czy dysponuje on panelem TN, PVA, MVA, IPS czy PLS. Typowe podświetlenie LED obejmuje rząd diod umiejscowionych wzdłuż jednej z krawędzi matrycy. Jest to tak zwane podświetlenie krawędziowe, które jest energooszczędne, tanie w produkcji i na tyle dobre, by używać go w domu. Mimo niskiego zużycia energii, diody cechują się wysoką jasnością. W typowych warunkach domowych w zupełności wystarczy 200cd/m2.

Czy muszę wydać fortunę na dobry monitor? Niekoniecznie…

Za mniej niż 500 złotych

Można zakupić monitor z podstawowym złączem D-Sub oraz matrycą TN, który świetnie nada się do pracy biurowej lub jako narzędzie do przeglądania internetu.

Monitor do 500 złotych

Monitor za około 500 złotych powinien posiadać matryce MVA, która zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów i większy kąt widzenia niż przestarzałe CRT. Monitory z tego rodzaju matrycą w rozmiarze 22-24 cale są obecnie optymalnym rozwiązaniem zarówno dla posiadaczy komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. Wszystkie pracują w rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli, a większość z nich zamontowane jest także analogowe złącze D-Sub oraz cyfrowe HDMI lub DVI.

Pozycja Monitor do 500 zł Producent Cena
1Samsung LS24F350FHUXEN 24" czarnyAktualna Cena
2MSI OptixG241VCAktualna Cena
3Eizo FlexScan EV2450-BKAktualna Cena
4Dell P2219H-WOST (210-APWS)Aktualna Cena
5LG 24MP59G-P 23,8" czarnyAktualna Cena

Monitor do 1000 złotych

Monitor w tym przedziale cenowym powinien być wyposażony przynajmniej w matryce TFT, o przekątnej od 22 do 27 cali, dzięki której można uzyskać naprawdę wysoką czytelność obrazu oraz kąt widzenia. Dobrze by było, aby z tyłu monitora znajdowało się więcej, niż tylko jedno wyjście cyfrowe, a z przodu wbudowane głośniki. Kupując monitor za 1000 złotych, można pokusić się o model z wbudowanym tunerem DVBT (tunerem telewizyjnym), oraz regulowanym stojakiem umożliwiającym obrócenie monitora nawet o 360 stopni.

Pozycja Monitor do 1000 zł Producent Cena
1LG 29UM69G-B 29" czarnyAktualna Cena
2Philips 275E1S/00Aktualna Cena
3Samsung C27JG50QQUx27" czarny (LC27JG50QQUXEN)Aktualna Cena
4Samsung Odyssey G5 (LC27G55TQWUXEN)Aktualna Cena
5AOC 27G2U5Aktualna Cena

Monitor do 1500 złotych

Monitor za mniej więcej 1500 złotych powinien posiadać matrycę IPS lub S-IPS. Matryce te są najlepszym dostępnym na rynku wyborem, charakteryzują się one bardzo szerokim kątem widzenia, wysokim poziomem odwzorowania kolorów oraz bardzo krótkim czasem reakcji. Monitor taki powinien być też wyposażony w przynajmniej 2 wyjścia HDMI, posiadać wbudowane głośniki oraz regulowany stojak z możliwością podpięcia zasilacza.

Pozycja Monitor do 1500 zł Producent Cena
1Dell U2719D 27" czarny (210-ARBR)Aktualna Cena
2Samsung U32J590UQUx31,5" czarny (LU32J590UQUXEN)Aktualna Cena
3Gigabyte G27QCAktualna Cena
4Acer XF270HUCbmiiprx (UM.HX0EE.C06)Aktualna Cena
5Samsung S34J550WQUx34" czarny (LS34J550WQUXEN)Aktualna Cena

Podsumowując

Przy wyborze nowego monitora najważniejszymi parametrami, którymi powinniśmy się kierować są:

 • rozmiar,
 • podświetlenie,
 • czas reakcji matrycy.

Dodatkowo można zwrócić uwagę na takie udogodnienia, jak wbudowany tuner telewizyjny, głośniki, ilość posiadanych złączy oraz łatwy w regulacji stojak. Kupując monitor, należy pamiętać także, aby odpowiednio go skonfigurować, gdyż każdy użytkownik ma inne preferencje co do jasności, nasycenia kolorów, rozmiaru obrazu i innych kwestii.

tak szukacie tego tematu najczęściej:

 • najlepsY monitor do 500
 • monitor do 500 zł 2017
 • monitor do 1500 zł 2017
 • monitor gamingowy do 500 zł
Poprzedni artykułMyszka bezprzewodowa
Następny artykułMonitor 4K
PODZIEL SIĘ

Monitor do 500, 1000, 1500 zł Opinie, 4 KOMENTARZE

 1. Zastanawiam się nad monitorem, nowym, bo ten który mam już za bardzo nie nadaje się do pracy. Wydaje mi się, że najbardziej odpowiedni przedział cenowy to około 1000-1500 zł za dobrej jakości monitor. Lepiej wydać więcej pieniędzy i mieć coś sprawdzonego, a nie wydawać za jakiś czas znowu, żeby go wymienić.

 2. Moim zdaniem dobry monitor to tylko ten ze sprawdzonych firm. Wtedy możemy mówić o dobrej jakości, dobrych parametrach, obrazie.. Cena? Trzeba się przygotować na trochę większy wydatek jeżeli nie chcemy zmieniać monitora za kilka miesięcy czy rok. Ja teraz wybrałem Asusa i jestem bardzo zadowolony, obraz piękny.

 3. Dobry monitor do 500, 1000, 1500 zł? Chyba trudno wybrać jeden, jeśli na rynku jest ich tak dużo! Wydaje mi się, że teraz oprócz parametrów liczy się także design. Wygląd zewnętrzny. Lekki monitor, z wąską ramką… Asus tutaj króluje jeżeli chodzi o takie elementy, ale Samsung wcale nie jest gorszy 😉 Trudny wybór, trudny.

 4. W sklepach jest tak ogromny wybór, że monitor do 500, 1000, 1500 zł nie jest żadnym problemem. Wystarczy tylko sprecyzować swoje oczekiwania i dokładnie wiedzieć czegoś się chce. Myślę, że trudno może znaleźć coś do 500 zł, co będzie miało fajny ekran i dobre kolory, ale to kolejne przedziały cenowe to już na spokojnie znajdzie się coś fajnego. Ja np. polecałbym Samsung C24FG73FQUX 24″” – fajny monitor, fajna wielkość i cena również.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here