Monitor 4K

4
1254
views
Monitor 4k
Monitor 4k Asus PB287Q

Rozdzielczość 4K to nowy standard w sprzęcie elektronicznym. Zdania specjalistów na temat zalet tak dużej rozdzielczości w telewizorze, monitorze komputerowym czy smartfonie są podzielone, ale naszym zdaniem, ma ona sporo zalet. Monitory 4K, które pojawiają się coraz częściej w sklepach, sprawdzą się w pracy grafika, do gier czy do standardowego używania komputera (czy laptopa), ale z bardzo dobrą jakością obrazu.

Monitor 4K – dlaczego warto go wybrać?

Dużym problemem w pracy z aplikacjami na ekranie o niskiej rozdzielczości jest to, że widzimy jednocześnie niewielką część aplikacji. Już na ekranie 1440 na 900 pikseli pojawiają się problemy z wieloma programami i trzeba przewijać ich okna. Na ekranie o rozdzielczości 4K nie ma takiego problemu – niezależnie od tego, czy korzystasz ze skomplikowanego oprogramowania do zarządzania projektami, czy arkuszy kalkulacyjnych, na ekranie o tak dużej rozdzielczości, wyświetli Ci się o wiele więcej, niż w tradycyjnym HD. Można łatwo obliczyć, że na ekranie można zmniejszyć aż 4 obrazy wyświetlane przez monitory Full HD. Wiąże się z tym pewien problem – obraz jest o wiele mniejszy, niż na monitorze o takiej samej przekątnej, ale z mniejszą rozdzielczością, dlatego trzeba sobie z tym radzić, zwiększając wielkość czcionek i skalując okna. Nie powinno to stanowić jednak dużego problemu.

Monitor 4K – dla kogo?

Monitor 4K to dobry wybór dla wszystkich osób, które chcą poprawić komfort pracy na komputerze. Szczególnie dobrze sprawdzają się przy edycji zdjęć i filmów, projektowaniu 3D, pracy z arkuszami kalkulacyjnymi i innymi programami. Monitor 4K to także dobre rozwiązanie dla gracza, dysponującego bardzo mocnym sprzętem – gra wyświetlona w tak dużej rozdzielczości będzie prezentowała się doskonale. Taki ekran może być przeszkodą wtedy, gdy masz słaby procesor i kartę graficzną, ponieważ działania, które na zwykłym monitorze nie sprawiały żadnych kłopotów, w rozdzielczości 4K mogą powodować sporo problemów.

Jeśli używasz komputera przede wszystkim do przeglądania stron internetowych, monitor 4K nie będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem, bo większość z nich jest dopasowana do niższej rozdzielczości ekranu. Wciąż jest sporo zastosowań, w których lepiej sprawdzą się dwa monitory Full HD, które zapewnią większą przestrzeń do pracy. Jeśli zajmujesz się takimi zadaniami, jak pisanie czy programowanie, korzyść z zakupu monitora 4K nie będzie zbyt duża.

Monitor 4K – jaka przekątna?

Jak już pisaliśmy wcześniej, na ekranie o rozdzielczości 4K jest mniej więcej tyle samo pikseli, co na 4 ekranach Full HD. Wiąże się to z pewnym problemem, ponieważ na małym ekranie wszystkie ikony i czcionki będą bardzo małe i osoby ze słabszym wzrokiem, będą miały problem z ich odczytaniem. Z tego powodu, warto wybrać jak największy monitor 4K i postawić go nieco dalej niż mniejszy model. Optymalną wielkością matrycy jest ekran 32 cale lub więcej. Zwróć uwagę na to, że duży monitor 4K wymaga większego biurka, gdyż oglądasz go z większej odległości.

Monitor 4K – jaka matryca?

Dobre monitory 4K są najczęściej wyposażane w matryce o zaawansowanych parametrach. Można kupić zarówno ekran z matrycą IPS, jak i TN, które różnią się takimi kwestiami, jak kąty widzenia, nasycenie kolorów i odwzorowanie czerni.

Trudno jednoznacznie określić, który rodzaj matrycy jest lepszy, bo producenci stale poprawiają wrażenia z korzystania jednych i drugich. Jeśli kupujesz monitor przeznaczony do obróbki zdjęć lub wideo, warto postawić na sprzęt odwzorowujący paletę RGB i dający możliwość profesjonalnej kalibracji. Dla gracza znacznie większe znaczenie ma czas reakcji, który powinien wynosić mniej, niż 10 ms. W przeciwnym razie przyjemność z gry zepsuje nam smużenie pojawiające się za kursorem.

Jeśli masz taką możliwość, powinieneś wybrać laptop z matową matrycą. Umożliwia ona pracę w jasnych pomieszczeniach i znacząco zmniejsza ilość odblasków, które pojawiają się na ekranie. Warstwa odblaskowa nieco zmniejsza intensywność kolorów, ale nie powinno to stanowić dużego problemu.

Monitor 4K – do jakiego komputera?

Jeśli masz bardzo mocny komputer z nową kartą graficzną, prawdopodobnie nie będzie on miał problemów z obsługą monitora 4K. Problemy pojawiają się w przypadku starszego sprzętu i wtedy, gdy chcesz podpiąć monitor 4K do laptopa. Przed zakupem takiego monitora po pierwsze sprawdź, czy Twój komputer obsługuje porty, dostępne w nowym monitorze. Zwykle jest to HDMI 1.4 lub DisplayPort. Niestety, ale producenci wydajnych laptopów bardzo często zapominają o wyposażeniu je w odpowiednie złącza.

Jeśli masz komputer stacjonarny i chcesz skorzystać z uroków pracy w wysokiej rozdzielczości, dobrym rozwiązaniem może być wymiana karty graficznej na nowszy model, obsługujący dany typ monitora.

Naszym zdaniem, większość firm sprzedających monitory 4K oferuje sprzęt o podobnych parametrach i zbliżonej jakości obrazu. Warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wyświetlanej czerni (w niektórych modelach jest raczej szara, niż czarna) oraz na kąty widzenia.

Monitor 4K - Ranking

Sprawdź produkty z rankingu monitorów 4K i wybierze idealny dla Ciebie.

Pozycja Monitor 4K Producent Cena
1Dell U2718Q 27" czarnyDellAktualna Cena
2LG 27UD58-B 27" czarnyLGAktualna Cena
3IIYAMA ProLite B2875UHSU-B1 28" czarnyIIYAMAAktualna Cena
4Samsung U32H850 32" czarnySamsungAktualna Cena
5AOC U3277FWQ 31,5" czarno-srebrnyAOCAktualna Cena

tak szukacie tego tematu najczęściej:

  • ranking monitorow 4k
  • monitor 4k do gier
  • monitor 4k
  • monitor 4k czy sie oplaca
Monitor 4K
5 (100%) 1 głos[y]

Monitor 4K Opinie, 4 KOMENTARZE

  1. Powiem tak.. teraz wyszedł już monitor 5K więc nie wiem czy jest się nad czym zastanawiać 🙂 Ja czekam na nowego Apple, właśnie w wersji 5K i nie wyobrażam sobie pracy na czymś innym. Pewnie dla oka różnica nie będzie bardzo widoczna ale moim zdaniem warto się przestawić, szczególnie jeżeli ktoś nie pracował jeszcze na takim sprzęcie. Różnica jest kolosalna nawet w przypadku 4K.

  2. Kupiłam ostatnio taki monitor, jestem mega zadowolona bo naprawdę widać różnicę! Zdecydowanie lepiej się go używa, kolory są naprawdę piękne. Jakość polepszyła się o wiele bardziej – widać to przede wszystkim w pracy, jak się dłużej pracuje.

  3. monitory 4K sa warte uwagi jednak obecnie nie są praktyczne ze względu na mała ilość gier i filmów. Pytanie czy warto wydawać pieniadze na tego typu rozwiązania

  4. Moim zdaniem zakrzywiony, panoramiczny monitor od LG to praktycznie najlepszy możliwy wybór obecnie. Tym bardziej, że po wejściu na stronę producenta widzę, że ma naprawdę dobre parametry. Problemem może być cena, no ale za jakość się płaci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here