Router

7
5474
views
dobry Router wifi do domu
Jaki router wifi najlepszy do domu?

Ogromna ilość urządzeń korzystających z sieci bezprzewodowej Wi-Fi skłania wiele osób do zaopatrzenia się w dobry router. Niewielka skrzynka pozwala na udostępnienie łącza internetowego wszystkim sprzętom multimedialnym znajdującym się w pobliżu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze routera i czym się kierować dopasowując urządzenie do własnych potrzeb? Odpowiedź w artykule.

Jak działa router?

Router to urządzenie odpowiedzialne za przekazywanie pakietów danych między różnymi sieciami komputerowymi. Podłączając urządzenie do łącza dostępu do Internetu zainstalowanego przez dostawcę, możemy połączyć inne urządzenia w sieci lokalnej w sposób przewodowy lub bezprzewodowy. Router może też pełnić funkcję zwiększającą poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu i zabezpieczać udostępnione w sieci domowej dyski i drukarki.

Parametry routerów

Obecnie na rynku dostępne są setki routerów różniących się od siebie wyglądem i parametrami. Wybór dobrego routera zagwarantuje bezawaryjną i szybką transmisję danych, a dostęp do sieci będzie możliwy w każdym zakątku mieszkania. Aby to się stało, warto rzucić okiem na podstawowe parametry routerów. Oto one:

Typ złącza

Pierwszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze routera, jest rodzaj złącza WAN. Chodzi tu o gniazdo, do jakiego przyłączony jest sygnał dostarczany przez operatora. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, o jakie gniazdo chodzi, można tę informację znaleźć w umowie zawartej z dostawcą usług internetowych. Najpopularniejsze gniazda to:

  • RJ45 – standardowa skrętka z konektorem RJ45, to najczęściej spotykane rozwiązanie. Wykorzystywane jest przez osiedlowe sieci i operatorów telewizji kablowej,
  • RJ11 – gniazdo telefoniczne wykorzystywane przez operatorów telekomunikacyjnych takich jak Neostrada czy Netia. Router obsługujący tą technologię wyposażony jest w modem ADSL.

Wybór routera z odpowiednim gniazdem jest kluczowy z punktu widzenia użyteczności urządzenia. Model, który nie posiada wbudowanego modemu ADSL, nie będzie współpracował z siecią telefoniczną. Na rynku dostępne są routery, które dają możliwość wyboru pomiędzy obiema typami sieci, ale są to na ogół rozwiązania drogie (dlatego warto wybrać router dopasowany do naszego Internetu). Przykładem producentów uniwersalnych routerów jest firma AVM oraz Linksys.

Standard transmisji danych

Najczęściej spotykanym standardem jest 802.11n i nowszy 802.11ac. Obsługiwany przez router standard wyznacza takie parametry jak prędkość, zasięg i stabilność transmisji danych. Obecnie routery korzystają z transmisji Dual Band, czyli dwóch zakresów częstotliwości, na jakiej pracują: 2,4 GHz i 5 GHz. W standardzie ac na częstotliwości 2,4 GHz i 14 kanałach mogą działać jedynie 3 sieci. W celu uniknięcia sytuacji, w której poszczególne sieci się na siebie nakładają i zagłuszają, warto skorzystać z mniej rozpowszechnionej częstotliwości 5 GHz. Na ten problem mogą narzekać szczególnie mieszkańcy bloków w gęsto zabudowanych osiedlach.

Bezpieczeństwo sieci

Wybierając dobry router, nie można zapominać o elementach zapewniających dostatecznie wysoki poziom bezpieczeństwa. Jednym z takich elementów jest protokół sieci bezprzewodowych WPA2 opierający swoje działanie o szyfrowanie CCMP/AES. Obecnie należy unikać routerów wspierających jedynie przestarzały protokół WEP. Kolejnym ważnym aspektem w zakresie bezpieczeństwa jest obecność Firewalla, który zminimalizuje ryzyko ataku DoS i DdoS.

Router do kablówki

Dostęp do sieci kablowej jest realizowany przez łącze kablowe lub światłowodowe. Operatorzy kablowi wykorzystują technologię dostępu DOCSIS w przypadku kabla koncentrycznego lub GPON, gdy przyłącze wykonane jest światłowodem. Takie połączenia zakończone są modemem z gniazdem RJ45. Szukając routera mającego współpracować z siecią kablową, należy wybierać urządzenia obsługujące technologię xDSL.

Router do Neostrady lub Netii

Sieci te oferują dostęp do sieci internetowej przez kabel telefoniczny. Łącze takie zakończone jest gniazdem RJ11 i opiera swe działanie o jedną z technologii: ADSL2, ADSL2+, VDSL2. Obecnie znaczna większość wspiera Annex A i Annex B. Annex A jest wykorzystywany przez Neostradę i innych operatorów zrzeszonych przez łącza TP SA. Pozostali dostawcy korzystają z własnych łączy cyfrowych lub Annexu B. Będą to takie firmy jak Netia i Dialog. Połączenia dokonujemy przez dołączenie kabla do gniazda RJ11 w ścianie i połączenie go z routerem przez identyczne gniazdo oznaczone ADSL/VDSL.

Router na kartę SIM

Router na kartę SIM nie wymaga kablowego połączenia. Źródłem sygnału jest w tym przypadku karta SIM, co powoduje, że router może bez problemu działać również w podróży. Po umieszczeniu w urządzeniu karty otrzymanej od operatora sieci komórkowej można łączyć się z internetem. Do największych zalet routerów na kartę SIM zaliczyć należy łatwą i szybką konfigurację, obsługę LTE i dużą mobilność.

Niektóre modele dostępne na rynku obsługujące GSM pełnią funkcję routera i mają wbudowany modem, inne oferują tylko opcję modemu. Ważnym parametrem przy wyborze routera na kartę SIM jest sprawdzenie, czy zapewnia wsparcie dla każdej częstotliwości GSM (850 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 900 MHz, 800 MHz, 1900 MHz, 2600 MHz) oraz jakie technologie transmisji danych obsługuje (HSPA+, HSPA+DC, EDGE, HSPA, LTE, GPRS, UMTS).

Router - Ranking 2024

W wyborze najlepszego produktu w kategorii Router może rónież pomóc poniższy raking. Są to najchętniej wybierane produkty w porównywarce cen Skąpiec.pl. Ranking ten jest aktualizowany każdego dnia, pozycje produktów w poniższej tabeli są adekwatne do aktualnych trendów.

RankingRouterProducentCena
1ACER Predator Connect X5 5G FF.G17TA.001AcerAktualna Cena
2ZTE MU5002 (3800Mb/s a/b/g/n/ac/ax) 5G/4G LTE DualBandZTEAktualna Cena
3ZyXEL NBG7510-EU0101FZyxelAktualna Cena
4ACER Connect Enduro M3 5G FF.G1QTA.001AcerAktualna Cena
5TP-Link CPE605TP-LinkAktualna Cena

Router Opinie, 7 KOMENTARZE

  1. ja pod neostradę kupiłem router netlinka vr600. Chciałem coś lepszego żeby starczyło już na latka, dodatkowo cena sensowna a parametry routera oraz zasię i siła bezprzewodowej sieci BDB

  2. Myślę, że jeśli chodzi przynajmniej o urządzenia sieciowe to przyda się pomoc specjalistów z zakresu architektury sieci IT. Ja do firmy wybrałem urządzenia Cisco, oczywiście po poradach z firmą IT.

  3. A gdzie Netgear? Sory, ale przerabialiśmy większość z tych marek i tylko Netgear gwarantował święty spokój i stabilność. Możecie uzasadnić z czego dokładnie wynika akurat taki wybór? Bo zakładam, że mieliście jakieś kryteria wskazując ranking routerów do TOP5?

  4. Ja teraz nie wyobrażam sobie, żeby w moim domu nie było routera. Bez niego to w zasadzie obecnie nie można skorzystać z internetu, bo kto korzysta w dzisiejszych czasach z internetu na kabel? Jak mamy router to mamy więcej możliwości, oczywiście mówię o routerze bezprzewodowym. Mam taki, który pozwala mi na korzystanie z internetu na różnych urządzeniach i nie zamienię go na nic innego.

  5. Nie wiem czy temat, jeszcze aktualny ale jak my kupowaliśmy nowy router to skorzystaliśmy z pomocy naszego dostawcy netu. Maż wyjaśnił co by chciał a oni doradzili co i za ile mogą zaproponować (potrzebowaliśmy zwykłego routera ale podobno mają też bardziej zaawansowane). Dużym plusem było to, że bez dodatkowych opłat mieliśmy telefoniczną pomoc w instalacji i router wysłali nam też bez dodatkowych opłat.

  6. Właściwie kompletnie nie jestem w temacie, artykuł nieco mi rozjaśnił, ale nadal chyba nie będę w stanie wybrać odpowiedniego rutera. Nie mam pojęcia jak sprawdzić rzeczy, o których piszecie, będę musiała poprosić kogoś o pomoc, bo już tak długo męczę się z kablem, że nie chcę jeszcze po zakupie rutera męczyć się z brakiem internetu w ogóle. A jak już odłączę kabel, to nie chcę do niego wracać 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here