Router

7
1464
views
Router
Router z dobrym zasięgiem

Kiedyś każdy, kto miał dostęp do Internetu za pomocą pasma telefonicznego uważał się za szczęściarza. W domu był jeden komputer, a charakterystyczny dźwięk podłączającego się do sieci modemu wywoływał podskórne uczucie radości.

Czasy się zmieniły. Dziś w domach mamy po kilka komputerów, coraz więcej rodzin po jednym stanowisku na osobę. Do tego dochodzą oczywiście tablety i smartfony. Nie wyobrażamy sobie świata bez Internetu, a pomysł podłączenia z osobna każdego z tych urządzeń do sieci budzi uśmiech politowania. Przecież od tego jest router! Tylko jaki router wybrać, by cała rodzina była zadowolona?

Większość osób zadowala się routerami coraz częściej oferowanymi przez firmy wraz z Internetem. Choć nie ma w tym nic złego, to warto orientować się w ofercie rynku, by wiedzieć czego po dobrym sprzęcie można oczekiwać. Gubienie zasięgu czy problemy z konfiguracją bowiem nie są normalne i nie należy ich zbywać machnięciem ręki!

Router dobieramy przede wszystkim do sieci w jakiej mamy dostarczamy Internet. Na przykład jeżeli Internet dostarczany jest w technologii asymetrycznej (dostarcza go Orange czy Netia), to trzeba zainwestować w router z modemem ADSL. Jeżeli Internet dostarczany jest przez sieci kablowe (takie jak Inea, UPC czy Aster), to potrzebny będzie po prostu router z wejściem Gigabit Ethernet.

Równie ważne jest bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej. Dobrze skonfigurowany router może nam praktycznie zagwarantować, że nikt niepożądany nie podejrzy naszych działań w sieci albo nie będzie nam zwyczajnie podkradał łącza internetowego. Prym wiodą tu technologie szyfrowania WPA2 lub WPA. Pamiętajmy, że WEP jest zdecydowanie przestarzały!

Wszystkie pozostałe opcje to tak naprawdę ciekawostki i bajery dla zaawansowanych użytkowników. Przydatne, jeśli zamierzamy z nich korzystać. W innej sytuacji – zwykłe wyrzucanie pieniędzy w błoto.

I tak na przykład coraz więcej routerów oferuje port USB Host. Pozwala on podłączyć dysk przenośny i udostępniać pliki w całej sieci domowej. Innym fajnym rozwiązaniem jest wsparcie dla technologii DLNA. Pozwala ona komunikować się wszystkim urządzeniom podłączonym do sieci. I tak możemy np. na ekranie podłączonego telewizora wyświetlić film ze smartfona. Mała rzecz, a cieszy! W ofercie są także modele posiadające opcje „bluetooth coexistence mode” poprawiającą jakość transmisji danych przez bluetooth. A to dopiero początek możliwości…

Podsumowując: dobrze dobrany router musi być bezpieczny i pasować do naszej sieci. Reszta elementów to tak naprawdę bajery – często warte uwagi, ale nie zawsze warte przepłacania.

Router - Ranking 2018

W wyborze najlepszego produktu w kategorii Router może rónież pomóc poniższy raking. Są to najchętniej wybierane produkty w porównywarce cen Skąpiec.pl. Ranking ten jest aktualizowany każdego dnia, pozycje produktów w poniższej tabeli są adekwatne do aktualnych trendów.

Miejsce Router Producent Cena
1D-Link Router DWR-118D-LinkAktualna Cena
2Asus RT-AC750AsusAktualna Cena
3Huawei E5372HuaweiAktualna Cena
4Alcatel Link Zone 4G LTEAlcatelAktualna Cena
5D-Link DWR-720D-LinkAktualna Cena

tak szukacie tego tematu najczęściej:

  • jaki router
  • jaki router do domu
  • dobry router
  • jaki router wifi

Router Opinie, 7 KOMENTARZE

  1. Właściwie kompletnie nie jestem w temacie, artykuł nieco mi rozjaśnił, ale nadal chyba nie będę w stanie wybrać odpowiedniego rutera. Nie mam pojęcia jak sprawdzić rzeczy, o których piszecie, będę musiała poprosić kogoś o pomoc, bo już tak długo męczę się z kablem, że nie chcę jeszcze po zakupie rutera męczyć się z brakiem internetu w ogóle. A jak już odłączę kabel, to nie chcę do niego wracać 🙂

  2. Nie wiem czy temat, jeszcze aktualny ale jak my kupowaliśmy nowy router to skorzystaliśmy z pomocy naszego dostawcy netu. Maż wyjaśnił co by chciał a oni doradzili co i za ile mogą zaproponować (potrzebowaliśmy zwykłego routera ale podobno mają też bardziej zaawansowane). Dużym plusem było to, że bez dodatkowych opłat mieliśmy telefoniczną pomoc w instalacji i router wysłali nam też bez dodatkowych opłat. a kupowaliśmy od nichhttps://rzeczy.dag.pl/sklep/

  3. Ja teraz nie wyobrażam sobie, żeby w moim domu nie było routera. Bez niego to w zasadzie obecnie nie można skorzystać z internetu, bo kto korzysta w dzisiejszych czasach z internetu na kabel? Jak mamy router to mamy więcej możliwości, oczywiście mówię o routerze bezprzewodowym. Mam taki, który pozwala mi na korzystanie z internetu na różnych urządzeniach i nie zamienię go na nic innego.

  4. A gdzie Netgear? Sory, ale przerabialiśmy większość z tych marek i tylko Netgear gwarantował święty spokój i stabilność. Możecie uzasadnić z czego dokładnie wynika akurat taki wybór? Bo zakładam, że mieliście jakieś kryteria wskazując routery do TOP5?

  5. Myślę, że jeśli chodzi przynajmniej o urządzenia sieciowe to przyda się pomoc specjalistów z zakresu architektury sieci IT. Ja do firmy wybrałem urządzenia Cisco, oczywiście po poradach z firmą IT.

  6. ja pod neostradę kupiłem netlinka vr600. Chciałem coś lepszego żeby starczyło już na latka, dodatkowo cena sensowna a parametry routera oraz zasię i siła bezprzewodowej sieci BDB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here