Skaner do negatywów

3
1873
views
Skaner do negatywów i slajdów
Skaner do negatywów i slajdów

Wybór dobrego skanera do negatywów może sprawić poważny problem. Pierwsze z czym zetknie się potencjalny nabywca takiego skanera to jego cena. W zależności od modelu ceny wahają się od 350 aż do nawet 10 000 zł. Trzeba przyznać, że rozpiętość cen jest imponująca. Wiadomo jednak, że drogie modele służą profesjonalistom, którzy codziennie muszą wykonywać duże ilości dobrej jakości skanów.

Skanery do negatywów z niższej półki cenowej służą użytkownikom domowym, dla których oczywiście ważna jest jakość digitalizacji, jednak nie są zmuszenie do codziennego skanowania negatywów.

  Jeśli chodzi o możliwość skanowania negatywów, to skanery możemy zasadniczo podzielić na trzy rodzaje:

 • dedykowane skanery do negatywów, klisz;
 • płaskie skanery oraz skanery przystosowane do skanowania filmów;
 • wszelkie inne rodzaje skanerów.

Większość fotografów pracuje na sprzęcie należącym do kategorii 1 i 2, od razu należy zatem wykluczyć zakup skanera kategorii 3.

Dobry skaner do negatywów – podstawowe opcje

Przed wyborem interesującego nas modelu warto zapoznać się z dodatkowymi funkcjami skanera do negatywów. Najlepiej, aby miał on wbudowany moduł czyszczący. Bardzo ułatwia to użytkowanie sprzętu i utrzymuje wysoką jakość skanów.

Warto też zwrócić uwagę na rozdzielczość skanera. Oczywiście skanowanie w najwyższej możliwej rozdzielczości wiąże się z dużymi plikami, które zajmują dużo miejsca na dysku. Dlatego też, większość użytkowników decyduje się na robienie skanów w średniej, optymalnej rozdzielczości.

Trzeba pamiętać, że najważniejsze jest utrzymanie dobrej jakości kolorów, nie jest ważny rozmiar pliku jaki utworzy się po skanowaniu.

Czas skanowania jest również ważnym aspektem przy wyborze dobrego skanera do negatywów. W tym przypadku jednak nie ma co ufać zapewnieniom producentów, które umieszczane są na etykiecie produktu. Dane te dotyczą zwykle skanowania w najniższej rozdzielczości, która zwykle najmniej interesuje potencjalnych użytkowników.

Czym zatem powinniśmy kierować się przy wyborze najlepszego skanera do negatywów?

Po pierwsze należy odpowiedzieć sobie na najbardziej podstawowe pytanie: co mam zamiar skanować?

Jeśli użytkownikowi zależy wyłącznie na skanowaniu zdjęć drukowanych, to najlepszym wyborem w tym przypadku będzie płaski skaner. Do tego wcale nie musi być to najdroższy model, już za 400 – 500 zł da się znaleźć sprzęt o zadowalających parametrach i jakości.

Jeśli masz zamiar skanować 35 mm slajdy, filmy oraz negatywy, wówczas należy zainwestować w nieco droższy sprzęt. Takie, którego ceny zaczynają się od 1000 zł. Da to pewność co do jakości skanów oraz nie przysporzy problemów w czasie pracy (urządzenia ze średniej i wyższej półki cenowej są zwykle sterowane intuicyjnie).

Kolejne ważne pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć przed zakupem skanera do negatywów brzmi: co mam zamiar robić ze skanami?

Istnieją zasadniczo dwie opcje: dzielenie się zdjęciami z bliskimi za pośrednictwem internetu (e-mail, portale społecznościowe) lub drukowanie zdjęć.

Jeśli skanujesz zdjęcia dla opcji nr 1, to wybór skanera nie powinien być problemem. Chodzi głównie o zachowanie skanowanych obrazów w jednej bazie oraz zmniejszenie ich rozmiarów, tak aby zmieściło się ich jak najwięcej. Nie musi być to sprzęt z najwyższej półki, wystarczy aby użytkownik był zadowolony z kolorów, jakie zdjęcia mają po zeskanowaniu.

Ponowne drukowanie zdjęć na papierze po skanowaniu to już zupełnie inna historia. Wówczas należy pokusić się o zakup skanera filmowego, aby oddać głębie kolorów i jakość zdjęć. Klasyczny, płaski skaner sprawdzi się w tym przypadku tylko i wyłącznie w przypadku skanowania jednogodzinnych odbitek laboratoryjnych.

Jeśli masz już odpowiedzi na najważniejsze pytania to w końcu możesz przejść do wyboru najlepszego dla Ciebie urządzenia.

Dla typowo amatorskiego fotografa, któremu zależy jedynie na digitalizacji swoich zdjęć wystarczy zwykły, płaski skaner. Należy w tym przypadku zwrócić jedynie uwagę na kolory, jakie zdjęcie zyskuje po zeskanowaniu.

Cena takiego urządzenia nie musi być wygórowana, najlepszy będzie sprzęt mieszczący się w przedziale cenowym od 400 do 1000 zł.

Dla osób, którym zależy zarówno na digitalizacji zdjęć jak i ich ponownym drukowaniu, najlepszy będzie skaner filmowy. Można go kupić już za niewiele ponad 1000 zł. Cena nie jest więc wygórowana, porównując najwyższą półkę cenową skanerów do negatywów.

Do skanowania dużych formatów konieczny jest porządny sprzęt, chodzi tu o najwyższy przedział cenowy tj. nawet do 10 000 zł.

Jaki skaner do negatywów wybrać?

Aby być pewnym jakości skanowanych materiałów należy po prostu przetestować interesujący nas sprzęt. Tylko wtedy będziemy w stanie ocenić czy jakość wykonywanych skanów jest dla nas zadowalająca.

Wybór skanera do negatywów nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie amatorzy mogą mieć problemy z odpowiednim wyborem. Aby kupić sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb, należy dokładnie przeanalizować do czego będziemy go używali, jak często oraz co będziemy robili ze skanowanymi materiałami. Ponadto bardzo ważnym aspektem jest budżet jakie posiadamy na zakup dobrego skanera do negatywów. Rozpiętość cen jest bardzo duża, dlatego dla amatorów zaleca się zakup sprzętu w cenie od 600 do 1500 zł.

Skaner do negatywów - Ranking 2018

W wyborze najlepszego produktu w kategorii Skaner do negatywów może rónież pomóc poniższy raking. Są to najchętniej wybierane produkty w porównywarce cen Skąpiec.pl. Ranking ten jest aktualizowany każdego dnia, pozycje produktów w poniższej tabeli są adekwatne do aktualnych trendów.

Miejsce Skaner do negatywów Cena
1Reflecta x9-ScanAktualna Cena
2Plustek OpticFilm 8200i AiAktualna Cena
3Rollei DF-S 190 SEAktualna Cena
4Reflecta GmbH Aktualna Cena
5Plustek OpticFilm 8200i SEAktualna Cena

tak szukacie tego tematu najczęściej:

 • skaner do negatywów
 • skaner do negatywów ranking
 • jaki tuner do laptopa
 • jaki skaner do negatywow
Skaner do negatywów
5 (100%) 1 głos[y]

Skaner do negatywów Opinie, 3 KOMENTARZE

 1. Kupiłam ostatnio Epsona i jestem zadowolona. To dobry sprzęt, bardzo szybko działa (a to dla mnie ważne, żeby nie czekać długo na włączenie i przesyłanie jakichkolwiek danych). Jestem zadowolona ze skanów, ponieważ robi to bardzo dokładnie. Warto zawsze sprawdzić wszystkie parametry jeżeli chcemy już kupić taki sprzęt. Tym bardziej, że to nie jest sprzęt jednorazowy.

 2. Wydaje mi się, że taki dobry skaner do negatywów to prawdziwa gratka dla fanów fotografii analogowej. Sama uwielbiam robić takie zdjęcia, mam kilka starych aparatów… Skaner na pewno by mi się przydał i teraz rozważam właśnie jego zakup. Fajne połączenie tradycyjnej fotografii z nowoczesnością i gadżetami, których teraz nie brakuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here