Dysk SSD

Dysk SSD - Ranking i opinie

Dysk SSD, czyli Solid-State Drive, to znakomita alternatywa na rynku dla dysków HDD. To proste urządzenie pamięci masowej oparte o technologię flash od wielu lat próbowało zdobyć sobie przychylność i powoli zaczyna osiągać swój cel – podbija rynek. Czym jednak różni się od klasycznego HDD i jaki dysk SSD wybrać, by być zadowolonym?

W klasycznym dysku twardym informacje zapisywane są na talerzach pokrytych nośnikiem magnetycznym. Tak, to dokładnie obracające się talerze generują ten charakterystyczny hałas pracującego komputera. Dyski SSD natomiast przechowują dane na pamięci flash i są praktycznie bezgłośne. Może to być zaletą, gdy zależy nam na cichej pracy komputera.

Dyski SSD są także dobrym rozwiązaniem w przypadku laptopów oraz dysków zewnętrznych. Cechują się w porównaniu z HDD ogromną odpornością na uszkodzenia. Od teraz upadek nie jest tak straszny! Są też o wiele szybsze – pozbawione mechanicznych elementów cechują się o wiele lepszym czasem dostępu, odczytu czy zapisu danych.

Czy dysk SSD ma więc jakieś wady? Zasadniczo jedną istotną: cenę. Ale biorąc pod uwagę ich zalety i ciągle rozwijający się rynek komputerów, różnica ta maleje i wkrótce stanie się niezauważalna.

Szukając odpowiedniego dysku już nie mamy wątpliwości, że powinniśmy zainwestować w dysk SSD. Pytanie tylko brzmi czym się kierować przy wyborze? Możliwości jest ogrom!

Zwróćmy uwagę na prędkość zapisu i odczytu – nawet wśród dysków tej samej klasy można dostrzec zasadnicze różnice. I choć zawsze będzie to o wiele szybciej niż HDD, to w przypadku przenoszenia dużych ilości danych milisekundy potrafią mieć znaczenie.

Dyski SSD mogą opierać się na dwóch rodzajach pamięci. Różnią się one technologiami. Warto zapamiętać, że tą lepszą jest technologia MLC, pozwalająca przechowywać większe ilości danych w każdej komórce niż SLC. Prowadzi to oczywiście do zmniejszenia ceny, bez strat na jakości.

Kupując dysk zewnętrzny SSD sprawdźmy też jakiego typu USB obsługuje oraz czy w opakowaniu znajduje się kabel. To teoretycznie podstawy, ale producenci czasem lubią oszczędzać na tak oczywistych elementach. Dyski SSD są niezwykle odporne na wstrząsy, ale jeśli zależy nam na urządzeniu do zadań specjalnych, poszukajmy modeli w specjalnie wzmacnianych obudowach – na przykład wodoodpornych.

Teraz już technologia SSD nie powinna mieć przed Tobą tajemnic!

Dysk SSD - Ranking 2024

W wyborze najlepszego produktu w kategorii Dysk SSD może rónież pomóc poniższy raking. Są to najchętniej wybierane produkty w porównywarce cen Skąpiec.pl. Ranking ten jest aktualizowany każdego dnia, pozycje produktów w poniższej tabeli są adekwatne do aktualnych trendów.

RankingDysk SSDProducentCena
1Dysk twardy HDD Seagate IronWolf Pro 22TB 3,5" SATA ST22000NT001SeagateAktualna Cena
2Seagate Barracuda 2TB ST2000DM008SeagateAktualna Cena
3Toshiba Canvio Gaming 4TB (HDTX140EK3CA)ToshibaAktualna Cena
4Dysk twardy zewnętrzny SAMSUNG T5 EVO 2 TB Czarny MU-PH2T0S/EUSamsungAktualna Cena
5Seagate 10TB STKP10000400SeagateAktualna Cena

4 thoughts on “Dysk SSD”

  1. Wydaje mi się, że dysk SSD najlepszy jest z A-Data. Chociaż wiem, że są inne firmy, które oferują równie dobry sprzęt. Ja jak na razie mam styczność jedynie z tą firmą i wydaje mi się ona być najbardziej atrakcyjna. Dodatkowo cenowo wypada zawsze fajnie, więc jestem na tak.

  2. Mi w zupełności starcza SSD, zastanawiałam się nad hybrydą, ale nie mogłam znaleźć interesującego modelu, postawiłam na SSD + wspomagam się z rzadka dyskiem zewnętrznym. Generalnie wykorzystuję kompa do pracy i to w dość skomplikowanych programach, także idealne dla mnie rozwiązanie. Różnica jest ogromna, wcześniej codziennie kompter mi parował, a teraz – jakbym bawiła się tabletem 😉

  3. Zdecydowanie hybryda! Polecam wszystkim takie rozwiązanie, sama korzystam od roku i jestem cały czas zaskakiwana. Nic nie szwankuje, komputer się nie grzeje, wszystkio dzieje się ekspresowo. A przecież o to chodzi! Komputer wykorzystuję w pracy, często coś na nim przedstawiam itp, wcześniej wiele razy zwyczajnie traciłam wątek, a przez to też klientów, bo mój komputer musiał „pomyśleć”. Teraz już nie myśli, teraz po prostu wie 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *