Klawiatura mechaniczna

2
35
views
Klawiatura mechaniczna
Klawiatura mechaniczna

Klawiatura mechaniczna to królowa wśród wszystkich klawiatur. Oferuje niezrównany poziom komfortu i niesamowitą żywotność, która kilkukrotnie przekracza trwałość klawiatur membranowych i nożycowych.

W artykule kompleksowo podpowiadamy, co to jest klawiatura mechaniczna, w jaki sposób wyróżnia się od klawiatury membranowej i co może nam zaoferować gamingowa klawiatura mechaniczna. Podamy również cechy tego typu klawiatur w najpopularniejszych przedziałach cenowych.

Co to jest klawiatura mechaniczna?

Klawiatura mechaniczna to wyjątkowa i złożona konstrukcja. Każdemu klawiszowi przypisywany jest niezależny przełącznik, który odpowiada za tworzenie odpowiedniego oporu podczas nacisku oraz za możliwie jak najszybsze przesyłanie impulsu elektrycznego do komputera. Klawiatury mechaniczne mogą być wyposażane w kilka rodzajów przełączników, które różnią się między sobą wysokością skoku (skok określa, jak głęboko możemy wcisnąć klawisz), a także oporem, jaki klawisz stawia podczas naciskania. Klawiatury mechaniczne są również o wiele głośniejsze od swoich membranowych i nożycowych odpowiedników.

Najpopularniejszymi przełącznikami stosowanymi w klawiaturach mechanicznych są m.in. Cherry MX, Kailh i Topre. W związku z dużą ilością zastosowanych mechanizmów klawiatury mechaniczne odznaczają się większą wagą, co przedkłada się również na ich stabilność i wytrzymałość konstrukcyjną.

Klawiatura mechaniczna a membranowa

Różnic między tymi dwoma konstrukcjami jest bardzo dużo. Pierwszą, która rzuca się w oczy, jest oczywiście cena, która w skrajnych przypadkach może różnić się nawet 10-krotnie. Poza tym klawiatury membranowe są o wiele mniej żywotne i trwałe.

W klawiaturach membranowych implementowana jest wspólna płytka naciskowa wysyłająca impuls elektryczny w sytuacji, gdy membrana zetknie się z płytką stykową. Membrana również jest wspólna na całej powierzchni klawiatury, a każdy pojedynczy przycisk naciska ją w odpowiednim punkcie. Konstrukcje te po pewnym czasie eksploatacji mogą sprawiać problemy, np. membrana może przestać rejestrować nacisk klawisza, klawisz może się poluzować, jego skok może się zmniejszyć lub zwiększyć, a w przypadkach mocnego wyeksploatowania może dojść do uszkodzeń mechanicznych klawiatury.

Klawiatura mechaniczna podświetlana

Konstrukcje mechaniczne jeszcze kilka lat temu nie był tak popularne jak teraz. W dobie rosnącej popularności gamingu nowe konstrukcje mechaniczne pojawiły się na rynku jak grzyby po deszczu, oferując sterowane podświetlenie RGB, wiele bindowalnych klawiszy i wiele innych dodatkowych funkcjonalności przydatnych graczom.

Podświetlenie w klawiaturze mechanicznej zapewnia większy komfort podczas grania w słabych warunkach oświetleniowych, a także pełni funkcje estetyczne, na co wielu graczy oraz innych użytkowników klawiatur mechanicznych zwraca dużą uwagę.

Klawiatura mechaniczna bezprzewodowa

Zdecydowana większość klawiatur mechanicznych to konstrukcje przewodowe. Przemawia za tym szybkość i stabilność przesyłanego sygnału do PC’ta. Niemniej jednak na rynku nie brakuje rozwiązań bezprzewodowych, które pozwolą cieszyć się klawiaturą w obrębie kilku metrów między nadajnikiem a emiterem, nie ograniczając użytkownika plączącym się przewodem. Dwiema podstawowymi wadami takich klawiatur są o wiele wyższa cena oraz konieczność okresowej wymiany akumulatorów lub baterii.

Klawiatura mechaniczna dla graczy

Gracze nie powinni mieć powodów do narzekania. Bogata oferta producentów klawiatur mechanicznych pozwala przebierać wśród najróżniejszych produktów z każdej półki cenowej. Kiedyś dobra klawiatura mechaniczna zaczynała się od około 500 złotych. Obecnie ceny stopniały i dobrego mechanika do gier kupimy już za około 200 złotych. Gamingowe klawiatury mechaniczne gwarantują o wiele lepszą immersję, większą żywotność i przede wszystkim lepszy komfort grania w dynamiczne gry.

Klawiatura mechaniczna do 200 zł

W cenie 200 złotych kupimy najprostsze klawiatury mechaniczne, głównie dedykowane graczom lub standardowym użytkownikom PC’tów. Będą to proste, nierzadko wręcz minimalistyczne pełnowymiarowe, przewodowe konstrukcje.

Klawiatura mechaniczna do 300 zł

Dokładając 100 złotych, będziemy w stanie zakupić klawiatury oferujące lepsze i bardziej funkcjonalne przełączniki, solidniejszą konstrukcję, bardziej ekskluzywne wykończenie (np. z aluminium) oraz programowalne podświetlenie.

Klawiatura mechaniczna do 400 zł

W tym przedziale cenowym zaczynają się konstrukcje czołowych producentów oferujących najlepsze mechaniczne klawiatury na rynku. Będą to wszechstronne i funkcjonalne klawiatury wyposażone w wiele technologii, np. bindowalne przyciski, w pełni programowalne podświetlenie z palety RGB, interfejsy oferujące maksymalną szybkość transmisji sygnału. Nie można zapomnieć o najwyższej klasy przełącznikach.

Klawiatura mechaniczna - Ranking 2019

W wyborze najlepszego produktu w kategorii Klawiatura mechaniczna może rónież pomóc poniższy raking. Są to najchętniej wybierane produkty w porównywarce cen Skąpiec.pl. Ranking ten jest aktualizowany każdego dnia, pozycje produktów w poniższej tabeli są adekwatne do aktualnych trendów.

Miejsce Klawiatura mechaniczna Cena
1MSI SyrenPhone WhisperAktualna Cena
2Cooler Master MasterKeys MK750 RGB (MK-750-GKCM2-US)Aktualna Cena
3Corsair K68 Cherry MX Red RGB (CH-9102010-EU)Aktualna Cena
4HyperX Kingston Alloy Red (HX-KB1RD1-NA/A2)Aktualna Cena
5Gigabyte AORUS K7 (GK-AORUS K7)Aktualna Cena
Poprzedni artykułTuner TV do laptopa, komputera
Następny artykułPad do PC
PODZIEL SIĘ

Klawiatura mechaniczna Opinie, 2 KOMENTARZE

  1. Klawiatura mechaniczna to dla mnie wielka niewiadoma! Nigdy wcześniej o takiej nie słyszałam i z ciekawością przeczytałam ten artykuł. Można się z niego dowiedzieć bardzo ciekawych, interesujących rzeczy o których wcześniej się nie wiedziało. Jestem w szoku, ale cieszę się, że już teraz wiem, co mogę spotkać w sklepach.

  2. Jeżeli klawiatura mechaniczna to tylko Natec. Super firma! Klawiatura ma bardzo dobre podświetlenie, dobrze dobrane kolory. Nie jest taka twarda. Jest wygodna, fajnie się z niej korzysta. Sam mam model Natec Genesis RX85 (NKG-0775), który bardzo polecam dla osób, które spędzają długie godziny przez komputerem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here