UPS do komputera

3
734
views
UPS do komputera
Zasilacze UPS do komputera

UPS to urządzenia, o którym niewiele osób pamięta kompletując komputer – a to błąd! Przede wszystkim UPS potrafi naprawdę wiele uratować – uchroni przed brakiem prądu, ale być może przede wszystkim będzie chronić przed skokami napięcia wrażliwe podzespoły. Jeśli wasz komputer i dane na nim przechowywane są ważne – kupcie UPS do komputera, to stosunkowo niewielki wydatek, a może pewnego dnia was uratować!

Jakość energii elektrycznej jest różna, teoretycznie reguluje to ustawa, ale to co faktycznie dochodzi do domów niekoniecznie jest z nią w zgodzie. Zagraża nam odcięcie prądu, przepięcia, wahania napięcia i zniekształcenia harmoniczne. To wszystko może mieć zgubny wpływ na nasz sprzęt i jakość pracy np. komputer może restartować się itd.

UPS, czyli Uninterruptible Power Supply, to skrzyneczka wyposażona w akumulatory, którego zadaniem jest nieprzerwane zasilanie podłączonych do niego urządzeń. Jest zabezpieczeniem w przypadku niewielkich skoków, czy poważnych awarii. W przypadku odcięcia prądu umożliwi zapisanie i wyłączenie komputera, zniweluje skoki napięcia itd.

Dlaczego więc UPS do komputera rzadko trafia do domów, a spotkać możemy go zwykle tylko w biurach? Niestety ma kilka wad: po pierwsze wysoką cenę, po drugie duży rozmiar. Do tego dochodzi generowany hałas w przypadku braku prądu, a czasem też przez cały czas (UPS Online). Dla niektórych to wystarczy by ich zniechęcić, ale na pewno jest też spora grupa, która w ogóle nie wie, że istnieje coś takiego jak UPS do komputera…

Dla kogo jest UPS? Krótka i zwięzła lista:

– graczy

– osób, które pracują przy komputerze i boją się utraty danych

– osób, którym zależy na zakupionym sprzęcie – przepięcia mogą nawet spalić komputer

– osób tworzących serwerownie

Na rynku dostępne są 2 typy zasilaczy UPS do komputera:

Online – o dość skomplikowanej budowie i przetwarzające prąd podwójnie, ale za to urządzenie jest wręcz niezawodne i bardzo odporne, reagujące bardzo szybko. Jeśli chodzi o wady urządzenia są nimi: wysoki koszt, hałas, ciężar i wysoki koszt eksploatacji.

Offline – charakteryzujące się prostszą budową i niższą ceną. Zbudowane jest z akumulatora, prostownika i falownika, reaguje dopiero w przypadku odchyłu od normy, nie pracuje cały czas. Jego zaletą jest więc dużo niższy koszt eksploatacji, do tego hałas jedynie podczas braku prądu, mała awaryjność i niższa cena. Jeśli chodzi o wady, w porównaniu z UPS Online urządzenie typu Offline jest mniej odporne na zakłócenia i reaguje nieco wolniej.

Do tego mamy jeszcze 2 typy ulepszonych wersji offline:

Line-Interactive – sprawdza dodatkowo częstotliwość napięcia pod względem przesunięcia fazowego, dzięki czemu falownik szybciej synchronizuje się z siecią, a czas reakcji urządzenia jest mniejszy.

Line-Interactive AVR – mogący reagować na nieprawidłowości i skoki napięcia bez przechodzenia w tryb awaryjny.

Na co zwracać uwagę wybierając UPS do komputera?

Moc – do domu wystarczy UPS 300W, dla graczy 500 W, do biura 300 W, do serwerowni 1000 W.

Kształt napięcia na wyjściu – zbliżający się jak najbardziej do sinusoidy

Czas przełączania – do 20ms

Liczba i rodzaj gniazd – do UPS nie podłączamy raczej listew, a każde urządzenie osobno.

Czas działania na akumulatorze – wystarczy 5-8 minut, chodzi tylko o to by zapisać to nad czym aktualnie pracujemy i wyłączyć komputer.

System monitorujący – zawsze wybierajcie ten z sygnałem dźwiękowym, by wiedzieć że nastąpiła przerwa w dostawie prądu

Rodzaje zabezpieczeń – filtry i ochrona antyprzepięciowa,  do tego można skorzystać również z filtrów LAN-U i linii telefonicznej, które mają chronić karty sieciowe i modemy.

Akumulatory – powinny wytrzymać ok. 500 cykli ładowań.

Gwarancja – UPS do komputera powinien być objęty 24 miesięczną gwarancją, liczoną od daty zakupu.

UPS do komputera - Ranking 2018

W wyborze najlepszego produktu w kategorii UPS do komputera może rónież pomóc poniższy raking. Są to najchętniej wybierane produkty w porównywarce cen Skąpiec.pl. Ranking ten jest aktualizowany każdego dnia, pozycje produktów w poniższej tabeli są adekwatne do aktualnych trendów.

Miejsce UPS do komputera Producent Cena
1APC Back-UPS 1400VAAPCAktualna Cena
2APC Back-UPS ES 400VAAPCAktualna Cena
3PowerWalker VI 850 LCDPowerWalkerAktualna Cena
4APC Back-UPS 1400VAAPCAktualna Cena
5APC Back-UPS ES 700 VAAPCAktualna Cena

tak szukacie tego tematu najczęściej:

  • jaki ups
  • jaki ups do komputera
  • ups do komputera stacjonarnego
  • ups jaki
Poprzedni artykułKlawiatura do komputera
Następny artykułMonitor
PODZIEL SIĘ
UPS do komputera
5 (100%) 1 głos[y]

UPS do komputera Opinie, 3 KOMENTARZE

  1. Uprzykrzające życie urządzenie – właściwie na niewiele się zdaje, a przez cały czas, kiedy nie ma prądu irytująco popiskuje. Nie wiem, czy tylko mój model tak ma, czy każdy, ale radziłbym na to zwrócić uwagę. Wiem, że urządzenie potrzebne, mi też nie raz zaoszczędziło sporo pracy, ale warto wybrać coś, co nie będzie sprawiało, że będziecie się zastanawiać, czy było warto~!

  2. Korzystam bardzo dużo z komputera, pracuję z nim w zasadzie w każdy dzień. Tym samym przechowuję na komputerze bardzo dużo ważnych plików, więc z tego wynika, że takie urządzenie byłoby dla mnie naprawdę dobre. Musiałbym spróbować. Teraz tylko trzeba się zastanowić czy ma być oneline czy offline.

  3. Kupiłam takie urządzenie ostatnio dla mojego brata! 🙂 Bardzo się cieszył, chociaż ja sama nie za bardzo się znam na takich sprzętach. Ale jak się cieszył to znaczy, że to coś dobrego co na pewno się dobrze u niego sprawdzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here