UPS to urządzenia, o którym niewiele osób pamięta kompletując komputer – a to błąd! Przede wszystkim UPS potrafi naprawdę wiele uratować – uchroni przed brakiem prądu, ale być może przede wszystkim będzie chronić przed skokami napięcia wrażliwe podzespoły. Jeśli wasz komputer i dane na nim przechowywane są ważne – kupcie UPS do komputera, to stosunkowo niewielki wydatek, a może pewnego dnia was uratować!
Jakość energii elektrycznej jest różna, teoretycznie reguluje to ustawa, ale to co faktycznie dochodzi do domów niekoniecznie jest z nią w zgodzie. Zagraża nam odcięcie prądu, przepięcia, wahania napięcia i zniekształcenia harmoniczne. To wszystko może mieć zgubny wpływ na nasz sprzęt i jakość pracy np. komputer może restartować się itd.
UPS, czyli Uninterruptible Power Supply, to skrzyneczka wyposażona w akumulatory, którego zadaniem jest nieprzerwane zasilanie podłączonych do niego urządzeń. Jest zabezpieczeniem w przypadku niewielkich skoków, czy poważnych awarii. W przypadku odcięcia prądu umożliwi zapisanie i wyłączenie komputera, zniweluje skoki napięcia itd.
Dla kogo jest UPS?
Dlaczego więc UPS do komputera rzadko trafia do domów, a spotkać możemy go zwykle tylko w biurach? Niestety ma kilka wad: po pierwsze wysoką cenę, po drugie duży rozmiar. Do tego dochodzi generowany hałas w przypadku braku prądu, a czasem też przez cały czas (UPS Online). Dla niektórych to wystarczy by ich zniechęcić, ale na pewno jest też spora grupa, która w ogóle nie wie, że istnieje coś takiego jak UPS do komputera…
Krótka i zwięzła lista:
- graczy
- osób, które pracują przy komputerze i boją się utraty danych
- osób, którym zależy na zakupionym sprzęcie – przepięcia mogą nawet spalić komputer
- osób tworzących serwerownie
Rodzaje Zasilaczy UPS
Na rynku dostępne są 2 typy zasilaczy UPS do komputera:
- Online – o dość skomplikowanej budowie i przetwarzające prąd podwójnie, ale za to urządzenie jest wręcz niezawodne i bardzo odporne, reagujące bardzo szybko. Jeśli chodzi o wady urządzenia są nimi: wysoki koszt, hałas, ciężar i wysoki koszt eksploatacji.
- Offline – charakteryzujące się prostszą budową i niższą ceną. Zbudowane jest z akumulatora, prostownika i falownika, reaguje dopiero w przypadku odchyłu od normy, nie pracuje cały czas. Jego zaletą jest więc dużo niższy koszt eksploatacji, do tego hałas jedynie podczas braku prądu, mała awaryjność i niższa cena. Jeśli chodzi o wady, w porównaniu z UPS Online urządzenie typu Offline jest mniej odporne na zakłócenia i reaguje nieco wolniej.
Do tego mamy jeszcze 2 typy ulepszonych wersji offline:
- Line-Interactive – sprawdza dodatkowo częstotliwość napięcia pod względem przesunięcia fazowego, dzięki czemu falownik szybciej synchronizuje się z siecią, a czas reakcji urządzenia jest mniejszy.
- Line-Interactive AVR – mogący reagować na nieprawidłowości i skoki napięcia bez przechodzenia w tryb awaryjny.
Na co zwracać uwagę wybierając UPS do komputera?
- Moc – do domu wystarczy UPS 300W, dla graczy 500 W, do biura 300 W, do serwerowni 1000 W.
- Kształt napięcia na wyjściu – zbliżający się jak najbardziej do sinusoidy
- Czas przełączania – do 20ms
- Liczba i rodzaj gniazd – do UPS nie podłączamy raczej listew, a każde urządzenie osobno.
- Czas działania na akumulatorze – wystarczy 5-8 minut, chodzi tylko o to by zapisać to nad czym aktualnie pracujemy i wyłączyć komputer.
- System monitorujący – zawsze wybierajcie ten z sygnałem dźwiękowym, by wiedzieć że nastąpiła przerwa w dostawie prądu
- Rodzaje zabezpieczeń – filtry i ochrona antyprzepięciowa, do tego można skorzystać również z filtrów LAN-U i linii telefonicznej, które mają chronić karty sieciowe i modemy.
- Akumulatory – powinny wytrzymać ok. 500 cykli ładowań.
- Gwarancja – UPS do komputera powinien być objęty 24 miesięczną gwarancją, liczoną od daty zakupu.
1. Ranking TOP 20
2. Najlepsze
2.1 Przenośna stacja zasilania Anker Solix C1000X 1056Wh 1800W
2.2 Zasilacz Awaryjny Przetwornica Ups Piec Sinus 1000
2.3 Zasilacz Awaryjny Przetwornica Napięcia Ups 800W
3. Najtańsze
3.1 Akumulator do UPS CSB 12V 9Ah
3.2 TP-LINK PoE+ 2.5G Injektor POE260S 1x 2.5G PoE Port, 1x 2.5G Non-PoE Port
3.3 APC Essential SurgeArrest 5 (1 PLC Compatible) outlets 230V Germany PL5B-DE
4. Porównanie TOP 3
5. Opinie
Dobre zasilacze awaryjne kupicie z Armac, polska bardzo dobra marka
PowerWalker VI 800 SW (VI 800 SW IEC): W fazie testów tak że za szybko aby coś powiedzieć.
PowerWalker VI 800 SW (VI 800 SW IEC): Polecam
Jeśli mam być szczera, to pierwszy raz widzę takie urządzenie jak UPS do komputera. Wcześniej w ogóle o nim nie słyszałam. Ale miło się dowiedzieć czegoś nowego i poczytać na ten temat. A tutaj znalazłam wiele informacji i teraz już będę wiedziała, że coś takiego w ogóle istnieje.
Kupiłam takie urządzenie ostatnio dla mojego brata! 🙂 Bardzo się cieszył, chociaż ja sama nie za bardzo się znam na takich sprzętach. Ale jak się cieszył to znaczy, że to coś dobrego co na pewno się dobrze u niego sprawdzi.
Korzystam bardzo dużo z komputera, pracuję z nim w zasadzie w każdy dzień. Tym samym przechowuję na komputerze bardzo dużo ważnych plików, więc z tego wynika, że takie urządzenie byłoby dla mnie naprawdę dobre. Musiałbym spróbować. Teraz tylko trzeba się zastanowić czy ma być oneline czy offline.
Uprzykrzające życie urządzenie – właściwie na niewiele się zdaje, a przez cały czas, kiedy nie ma prądu irytująco popiskuje. Nie wiem, czy tylko mój model tak ma, czy każdy, ale radziłbym na to zwrócić uwagę. Wiem, że urządzenie potrzebne, mi też nie raz zaoszczędziło sporo pracy, ale warto wybrać coś, co nie będzie sprawiało, że będziecie się zastanawiać, czy było warto~!