Kabel optyczny

3
940
views
kabel optyczny
kabel optyczny

Typów kabli, które podpinamy do urządzeń elektronicznych, jest całe mnóstwo i średnio rozgarniętemu Kowalskiemu ciężko się w nich połapać. Rynkowa oferta przewodów przyprawia o zawrót głowy. W przypadku samych kabli wykorzystywanych do kina domowego mamy paręnaście standardów, w tym najpopularniejsze – HDMI, DVI, VGA oraz kable optyczne.

Te ostatnie dedykowane są nowszym urządzeniom audio/wideo, takim jak telewizory, konsole do gier, amplitunery i tego typu urządzenia. W tym artykule dogłębnie zajmiemy się kablami optycznymi. Poruszymy zagadnienia, do czego służą, jak działają oraz co potrafią, a także podpowiemy, na co zwracać uwagę wybierając kabel optyczny do domu.

Jak działa kabel optyczny?

Kable optyczne przesyłają informacje za pomocą światła, a nie przez falę elektryczną, tak jak ma to miejsce w przypadku większości przewodów. Takie podejście do przesyłania informacji powoduje, że sygnał nie jest podatny na zakłócenia i zniekształcenia.

Przesył odbywa się dzięki wiązkom światła czerwonego, które przekazywane jest przez światłowód o średnicy około 1 mm. Światłowody wykonane są ze specjalnego szkła i powleczone tworzywem sztucznym.

Cyfrowy przesył informacji audio za pośrednictwem fali świetnej sprawia, że sygnał na wyjściu jest identyczny z sygnałem na wejściu, dzięki temu jakość oferowanego dźwięku jest niezwykła; nieporównywalnie lepsza od audio przesyłanego przewodami działającymi na zasadzie impulsów elektrycznych.

Dobre kable optyczne transmitują dźwięk bezstratną metodą PCM, a także są w stanie przesyłać skompresowane audio w formacie 5.1 i 7.1. Oznacza to, że kable optyczne pozwalają na wyciśnięcie ostatnich soków z naszych sprzętów audio.

Minusami kabli optycznych jest ograniczenie w strumieniowaniu w standardach Dolby TrueHD, a także DTS-HD Master Audio.

Kable optyczne, zwane inaczej TOSLINK są niezwykle delikatne i kruche. Przy montażu i generalnie przy obchodzeniu się z nimi należy być niezwykle delikatnym i posiadać wyczucie. Zbyt duże wygięcie może spowodować, że kabel zwyczajnie pęknie. Naprawa kabli światłowodowych jest zbyt droga, dlatego zepsuty przewód nadaje się jedynie na śmieci.

Podłączanie przewodu jest dziecinnie proste, wystarczy zdjąć osłonkę ze wtyczki i podpiąć jedną stronę to wejścia optical in w urządzeniu odbierającym, natomiast drugą końcówkę do optical out sprzętu, którym zamierzamy przesyłać dźwięk.

Dla kogo przeznaczony jest kabel optyczny?

Przede wszystkim dla wszystkich tych, którzy oczekują najwyższej jakości audio i wideo. Poza tym, żeby wykorzystać potencjał tego typu przewodów, należy posiadać sprzęt odpowiednio wysokiej klasy.

Stosowanie przewodów optycznych w średniej jakości kinach domowych mija się z celem, ponieważ użytkownik praktycznie nie odczuje żadnej różnicy. W tym przypadku głównym ograniczeniem będzie sam sprzęt, a nie droga przesyłania sygnałów.

Czym się kierować przy kupnie kabla optycznego?

Wybór nie powinien przysporzyć większych problemów, ponieważ kable optyczne są raczej zunifikowane i nie ma między nimi ogromnych rozbieżności zarówno cenowych, jak i tych w specyfikacji.

Istnieje jedynie kilka parametrów, które mogą mieć wpływ na nasz wybór. Przede wszystkim cena. Nie należy ślepo ufać reklamom, które zawsze skłaniają konsumenta do kupowania jak najdroższych produktów, które niby oferują najlepszą jakość. W przypadku przewodów optycznych ciężko o odmienną jakość w samym przesyle danych, ponieważ fizyka zawsze działa tak samo.

Cena może mieć jedynie wpływ na ładne opakowanie kabla oraz na trwałość osadzenia końcówek. W skrócie- nie należy kupować najdroższych przewodów z nadzieją, że będą o wiele lepsze niż ich tańsze zamienniki.

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest pasmo przenoszenia przewodu optycznego. Tutaj również nie powinniśmy spotkać większych rozbieżności. Średnio pasmo przenoszenia sygnału mieści się w granicach od 9 do 11 Mhz.

Ostatnim ważnym parametrem przewodu optycznego jest jego długość oraz jakość wykonania wnętrza kabla. Na rynku można spotkać tanie kable optyczne wykonane wewnątrz z tworzywa sztucznego, które będzie odznaczało się gorszym jakościowo przesyłem niż przewody wykonane ze specjalnego szkła.

Długość kabla optycznego nie powinna być większa niż 30 metrów, ponieważ powyżej tej wartości bez specjalnych wzmacniaczy sygnału mogą następować zaniki lub inne deformacje przesyłanych informacji. W tym wypadku należy również zwrócić uwagę, czy nasz sprzęt będzie w stanie wykorzystać potencjał instalowanego kabla optycznego.

Kabel optyczny - Ranking 2018

W wyborze najlepszego produktu w kategorii Kabel optyczny może rónież pomóc poniższy raking. Są to najchętniej wybierane produkty w porównywarce cen Skąpiec.pl. Ranking ten jest aktualizowany każdego dnia, pozycje produktów w poniższej tabeli są adekwatne do aktualnych trendów.

Miejsce Kabel optyczny Cena
1ELMAK SAVIO CLS-08 Przewód kabel optyczny Toslink 1mAktualna Cena
2Logilink Kabel optyczny typu TOSLINK, 10mAktualna Cena
3Hama Kabel toslink - Toslink 5 m 99122253Aktualna Cena
4ELMAK SAVIO CLS-06 Przewód kabel optyczny Toslink 1mAktualna Cena
5Hama Kabel Proclass optyczny Toslink 3 mAktualna Cena

tak szukacie tego tematu najczęściej:

  • kabel optyczny
  • dobre kable optyczne
  • jaki kabel optyczny do tv
  • kabel optyczny dts master hd
Kabel optyczny
5 (100%) 1 głos[y]

Kabel optyczny Opinie, 3 KOMENTARZE

  1. Bardzo ciekawe rozwiązanie, powiem szczerze, że jeszcze o takich kablach nie słyszałam a szkoda, bo nieraz byłam niezadowolona z przesyłania jakiś rzeczy, niewątpliwie miały na to wpływ zakłócenia. Teraz czas pomyśleć o zakupie takich kabli, zobaczymy czy dobrze się sprawdzą.

  2. Miałem ostatnio okazję do wypróbowania takiego kabla i powiem tak, zdecydowanie lepsza jakość dźwięku. Najlepszy kabel optyczny wcale nie kosztuje dużo, więc warto kupić coś takiego. Zmiana nie jest trudna, a może przynieść naprawdę wiele korzyści, które od razu można zauważyć.

  3. Wydawało mi się, że nie mam takiego kabla, aż tu nagle mąż pokazuje mi dobry kabel optyczny… Który był w naszym domu. Więc po pierwsze mamy schowki o których nie wiedziałam, a po drugie powinnam chyba bardziej się zainteresować tym co mamy w domu. 😉 Ale rzeczywiście taki kabel, może okazać się bardzo przydany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here