Dysk twardy do komputera stacjonarnego

3
760
views
Dysk twardy do komputera stacjonarnego
Dysk twardy do komputera stacjonarnego

Dysk twardy w komputerze stacjonarnym przez wiele lat były elementem, który nie ulegał dużym zmianom technologicznym – zwiększała się tylko ich pojemność. W XXI wieku technika pozwoliła zarówno wprowadzić dyski twarde o większej pojemności (mierzonej już w terabajtach) oraz znacznie przyśpieszyć działanie dysku. Wymiana tego elementu w komputerze pozwoli Ci znacznie przyśpieszyć jego działanie – dysk twardy do komputera z czasem ulega zużyciu i działa coraz wolniej.

Jaka pojemność dysku twardego?

Dobry dysk twardy do komputera stacjonarnego powinien być dopasowany do potrzeb jego użytkownika. Jeśli wykorzystujesz komputer jedynie do pracy biurowej lub do przeglądania internetu i nie potrzebujesz ogromnej pojemności, dobrym rozwiązaniem jest zakup dysku SSD o pojemności 256 GB lub 512 GB. Przy normalnym użytkowaniu komputera, nigdy nie będziesz odczuwał braku miejsca.

Jeśli na dysku twardym gromadzisz dużą ilość filmów i piosenek, robisz dużo zdjęć i zgrywasz je na komputer albo potrzebujesz do pracy wielu programów komputerowych, taka pojemność szybko okaże się niewystarczająca. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zakup dobrego dysku twardego o pojemności 2 TB lub jeszcze większej. Dyski twarde o dużej pojemności są coraz tańsze, a ich montaż nie sprawi problemu nawet osobie, która nie zna się na komputerach.

Nowym standardem w przechowywaniu danych staje się combo dysku SSD o niewielkiej pojemności (np.: 256 GB), na którym jest zainstalowany system operacyjny i najważniejsze pliki, wraz z dyskiem HDD o dużej pojemności. Dzięki temu programy uruchamiają się znacznie szybciej.

Dysk twardy a prędkość obrotowa

Im wyższa jest prędkość obrotowa dysku twardego, tym krótszy jest czas oczekiwania na dane i szybciej się one zapisują. Obecnie są dostępne dyski pracujące z prędkością 5400 obrotów na minutę oraz 7200 obrotów na minutę. Znacznie lepszym wyborem są te drugie, natomiast dyski 5400 obr./min, pomału wychodzą ze sprzedaży. Obecnie można je spotkać przede wszystkim w najtańszych komputerach.

W przypadku dysków SSD, nie istnieje pojęcie prędkości obrotowej, ponieważ nie posiadają one elementów ruchomych.

Jaki interface dysku twardego?

Aby dobrać dobry dysk twardy do komputera stacjonarnego, konieczne jest sprawdzenie, jaki interface ma komputer.

Najpopularniejsze złącze, stosowane w komputerach stacjonarnych i (nieco rzadziej) w laptopach to SATA. Dysk podłącza się do płyty głównej cienką taśmą.

Nieco nowocześniejszym rodzajem interface jest SATA Express, pozwalający na podłączenie dysków typu SATA i PCI-Express. Te rozwiązanie stosowane jest znacznie rzadziej, ponieważ jest ono jedynie przejściowe, między starzejącym się SATA i nowoczesnym PCI-Express.

Można kupić także dyski twarde z mniejszymi rodzajami złącz, takimi, jak M.2 i Mini-SATA, jednak ich zastosowanie, to przede wszystkim laptopy. Dysk M.2 wygląda jak karta rozszerzeń, którą wpinamy do płyty głównej.

Najpopularniejszy interface SATA jest dla nowych dysków wąskim gardłem i uniemożliwia osiągnięcie pełnej wydajności zapisu i odczytu. Obecnie trwają prace nad stworzeniem dobrych dysków PCI-Express. Modele z tym złączem są już dostępne, ale ich ceny są bardzo wysokie.

Dysk SSD do komputera stacjonarnego

Jeśli masz komputer stacjonarny, który działa dziś znacznie gorzej niż w dniu zakupu, wymiana dysku twardego na SSD znacznie przyśpieszy jego działanie. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup niewielkiego dysku, na którym umieścimy system operacyjny i uzupełnienie go w drugi dysk HDD.

Pozycja Dysk twardy SSD Producent Cena
1Crucial MX500 500GB CT500MX500SSD1CrucialAktualna Cena
2Samsung 850 Evo 250GB MZ-75E250B/EUSamsungAktualna Cena
3Crucial MX500 1TB CT1000MX500SSD1CrucialAktualna Cena
4Crucial MX500 250GB CT250MX500SSD1CrucialAktualna Cena
5Samsung 860 Evo 500GB MZ-76E500BSamsungAktualna Cena

Cena dysku twardego SSD o pojemności 120 GB to nieduży wydatek, a po takiej wymianie komputer będzie działał znacznie szybciej.

Największym minusem dysków SSD są wysokie ceny, jednak co miesiąc pojawiają się nowe, bardzo szybkie i pojemne modele, które są dostępne w przystępnych cenach. Różnica w szybkości działania komputera z dyskiem HDD i SSD będzie bardzo odczuwalna.

Dysk twardy HDD do komputera stacjonarnego

Wybierając dobry dysk twardy do komputera stacjonarnego, warto sprawdzić cenę 1 GB danych – w przypadku niektórych dysków, jest ona znacznie wyższa, niż w innych, a nie dostajemy w zamian żadnych korzyści. Obecnie nie warto ograniczać się do zakupu dysków o pojemności mniejszej niż 1 TB, ponieważ są one wybierane coraz rzadziej i w sklepie możesz trafić na model, który zalega na półce od kilku lat.

Jeśli zależy Ci na cichym działaniu komputera i nie potrzebujesz bardzo dużej prędkości, rozwiązaniem będzie zakup cichszego dysku o prędkości 5400 obr./min, wyposażony w 32 MB lub 64 MB pamięci cache.

Warto pamiętać także o tym, że zakup nawet najszybszego dysku twardego nie przyśpieszy kilkuletniego komputera, jeśli jego płyta główna będzie oferowała wolny standard przesyłu danych.

Jeszcze jednym rozwiązaniem problemu z brakiem pamięci, jest dokupienie dysku zewnętrznego. Najlepiej jeśli zarówno komputer, jak i płyta główna, obsługuje standard USB 3.0, dzięki czemu będzie możliwe zwiększenie prędkości działania komputera.

Dysk twardy do komputera stacjonarnego - Ranking 2018

W wyborze najlepszego produktu w kategorii Dysk twardy do komputera stacjonarnego może rónież pomóc poniższy raking. Są to najchętniej wybierane produkty w porównywarce cen Skąpiec.pl. Ranking ten jest aktualizowany każdego dnia, pozycje produktów w poniższej tabeli są adekwatne do aktualnych trendów.

Miejsce Dysk twardy do komputera stacjonarnego Producent Cena
1Samsung 850 Pro 256GB MZ-7KE256B/EUSamsungAktualna Cena
2Toshiba Canvio 1TB HDTB310EK3AAToshibaAktualna Cena
3Samsung 850 Evo 250GB MZ-75E250B/EUSamsungAktualna Cena
4Goodram Iridium Pro 240GB SSDPR-IRIDPRO-240GoodramAktualna Cena
5Samsung M3 Portable HX-M201TCBSamsungAktualna Cena

tak szukacie tego tematu najczęściej:

  • dyski twarde na sata na komputery stacjonarne
  • cena dysku komputera
  • dysk twardy do komputera stacjonarnego
  • dysk twardy do komputera ranking
Poprzedni artykułWzmacniacz Wi-Fi
Następny artykułSkaner do negatywów
PODZIEL SIĘ
Dysk twardy do komputera stacjonarnego
5 (100%) 1 głos[y]

Dysk twardy do komputera stacjonarnego Opinie, 3 KOMENTARZE

  1. Dla mnie te wszystkie dyski to czarna magia 🙂 Wiem tylko, że taki dysk znajduje się w moim komputerze, ale więcej.. Nie wiem na jego temat nic. Wszystkim zajmuje się mój brat, ja całe szczęście nie muszę nic wiedzieć.

  2. Dla mnie pod tym względem króluje Toshiba. Miałam już niejeden dysk od tego producenta i nie zawiodłam się. Kiedyś to była jedna z jedynych i słusznych firm. Teraz jest kilka innych, bardzo dobrych na rynku, ale ja nadal pozostaję im wierna.

  3. Myślę, że dobry dysk twardy do komputera stacjonarnego posiada w swojej ofercie Samsung. Każdy tam znajdzie dysk dostosowany do swoich wymagań. Jest ich tyle, że nie zabraknie dla najbardziej wymagających. Mój brat ostatnio też kupował właśnie Samsunga i mówi, że to był dobry zakup, bo sprzęt działa w najlepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here