Stacja dokująca do laptopa

3
665
views
Stacja dokująca do laptopa
Stacja dokująca do laptopa

Mimo możliwości szerokiego zastosowania większość ofert producentów rozwiązanie to dedykuje dla laptopów biznesowych. Jak działa stacja dokująca do laptopa, jakie są jej podstawowe wady i zalety i ile musimy wydać, żeby zakupić idealne dla nas rozwiązanie.

Stacja dokująca to dosyć rozbudowane urządzenie, którego główną funkcją jest rozszerzenie dostępnych złączy laptopa. Daje to możliwość podłączenia do laptopa wielu urządzeń peryferyjnych jednocześnie, co znacząco wpływa na jakość użytkowania i funkcjonalność komputera. Jednocześnie przeciwnicy tego rozwiązania wskazują na znaczące zmniejszenie jego mobilności. Stacja dokująca to urządzenie zewnętrzne – nie musi być trwale podłączone do komputera, a jedynie poprawić jakość korzystania z niego w określonych okolicznościach.

Stacja dokująca rozwiązuje podstawowy niedobór każdego laptopa – niedobór liczby złącz. Co istotne, raz podłączone do stacji dokującej sprzęty są automatycznie wykrywane przez komputer.

Stacja dokująca do laptopa jest jednocześnie urządzeniem ładującym akumulator, co minimalizuje ryzyko rozładowania baterii w przypadku odłączenia od stacji dokującej. Dodatkowo stacje dokujące wykonane w technologii 0-Watt zapewniając ograniczenie zużycia energii i wydłużenie żywotności baterii (stacja może mieć funkcję automatycznego wykrywania poziomu naładowania akumulatora).

Możliwość podłączenia swojego laptopa do zestawu, który zebrany został w stacji dokującej, może być dobrą alternatywa dla korzystania z dwóch komputerów – stacjonarnego w domu i laptopa „w terenie”.

Dobra stacja dokująca w zestawie z laptopem

Co ciekawe, niektóre modele laptopów stację dokującą mają dołączoną do zestawu. Częściej jednak mamy możliwość wyboru. Pamiętać należy jednak, że większość modeli stacji dokujących jest dedykowana dla konkretnych modeli lub producentów laptopów. Wybór może być zatem w pewnym stopniu ograniczony.

Nowością na rynku są od pewnego czasu stacje dokujące zwiększające funkcjonalność tabletu do pełnego stanowiska pracy oraz zapewniające efektywniejszą synchronizację danych.

Przystępność cen laptopów na rynku sprawia, że stosunkowo często użytkownicy podejmują decyzję o zastąpieniu nimi komputera stacjonarnego, jednak użytkownicy borykają się wówczas z niedoborem gniazd rozszerzeń.

Odpowiednia stacja dokująca podłączona do laptopa za pomocą gniazda USB pozwala na podłączenie wszystkich potrzebnych peryferiów jednocześnie. Nawet w przypadku, kiedy laptop ma wystarczającą ilość wejść, stacja dokująca jest rozwiązaniem przyspieszającym znacznie zmianę charakteru naszego laptopa z urządzenia stacjonarnego na mobilne, poprzez wyciągnięcie jednaj wtyczki. Umożliwia ona także zabezpieczenie laptopa za pomocą kluczyka.

Jaką wybrać stację dokującą do laptopa?

Niestety, ale użytkownik ma zwykle bardzo mały wybór. Stacje dokujące są produkowane jedynie do laptopów klasy biznes i produkują je jedynie producenci laptopów. Nowe stacje dokujące są dość drogie i rzadko spotykane, natomiast ich cena z czasem znacznie maleje.

Dlaczego warto kupić stację dokującą?

Jakie zalety ma takie rozwiązanie?:

 • Stanowi duże ułatwienie i udogodnienie dla użytkowników laptopów, którzy zrezygnowali ze standardowego PC na rzecz laptopa,
 • Mamy dostęp do wielu złącz, których standardowo nie ma w laptopach, również takich, których nie można powielić prostym hubem,
 • Stacje dokujące, to sprzęt bardzo trwały,
 • Projektanci stacji dokujących dbają o ergonomiczność designu i łatwą obsługę urządzenia.

Za niekorzyścią tego rozwiązania przemawiają:

 • Koszt zakupu – jest dosyć wysoki dla przeciętnego użytkownika – pełna stacja dokująca to koszt około 1000 zł.
 • Przy pełnej stacji dokującej, urządzenie przyjmuje dość pokaźne rozmiary,
 • Do niektórych modeli laptopów brakuje kompatybilnych stacji dokujących lub są one bardzo okrojone (niewielka uniwersalność).
 • Stacja dokująca pasuje tylko do jednego modelu – gdy będziemy wymieniali laptop na inny, stacja staje się bezużyteczna.

Stacja dokująca do laptopa - Ranking 2018

W wyborze najlepszego produktu w kategorii Stacja dokująca do laptopa może rónież pomóc poniższy raking. Są to najchętniej wybierane produkty w porównywarce cen Skąpiec.pl. Ranking ten jest aktualizowany każdego dnia, pozycje produktów w poniższej tabeli są adekwatne do aktualnych trendów.

Miejsce Stacja dokująca do laptopa Producent Cena
1HP ZBook HPAktualna Cena
2Dell 452-BCCQDellAktualna Cena
3Lenovo ThinkPad WorkStation Dock 40A50230EULenovoAktualna Cena
4Lenovo 40A00065EULenovoAktualna Cena
5Asus 90NB0DH1-P00070AsusAktualna Cena

tak szukacie tego tematu najczęściej:

 • jaki projektor do kina domowego 2017
 • najlepsze biurko dla gracza
 • monitor do 1000zł 2017
 • jaki monitor 4k
Poprzedni artykułSkaner do negatywów
Następny artykułPendrive
PODZIEL SIĘ
Stacja dokująca do laptopa
5 (100%) 1 głos[y]

Stacja dokująca do laptopa Opinie, 3 KOMENTARZE

 1. Chyba rzeczywiście jestem w tyle z nowymi technologiami i całym sprzętem, który można kupić. Nie wiedziałam, że jest coś takiego! Nawet gdybym widziałam w sklepie taki sprzęt, to nie wiem czy wiedziałabym co czego on służy. Dobrze, że można dowiedzieć się nowych rzeczy. Nie wiadomo kiedy taka wiedza by mi się przydała.

  • Nie martw się Haniu, ja też jeszcze o czymś takim nie słyszałam. Nigdy też nie widziałam takiego zestawu i wyposażenia z laptopem. Więc rzeczywiście fajnie się dowiedzieć czegoś nowego!

 2. Ja dowiedziałam się, że dobra stacja dokująca do laptopa jest w stanie bardzo pomóc w pracy i zdecydowanie polepszyć jej komfort. Dlatego zdecydowałam się kiedyś ją kupić. Nie korzystam z niej stale, ale mam ją w domu i rzeczywiście mi pomaga w wielu sytuacjach. Najczęściej wtedy, kiedy korzystam z wielu dodatkowych gadżetów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here