HDMI, czyli High-Definition Multimedia Interface to kabel, który umożliwia przesyłanie cyfrowego, nieskompresowanego obrazu oraz dźwięku wysokiej jakości.
Na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że kabel to kabel, jednak niekoniecznie będziemy mieć wówczas rację. W przypadku kabla HDMI istotne będą różne czynniki w zależności od tego, do jakich celów chcemy ten kabel stosować. Inny należy wybrać, kiedy od czasu do czasu chcemy obejrzeć film z komputera na telewizorze w domu, a inny do użytku częstego.
Chodzi przede wszystkim o jakość wykonania takiego kabla, użyte w tym celu materiały, zabezpieczenia, elementy wykończeniowe, a nawet jego długość. Jednocześnie chcielibyśmy zaznaczyć, iż niekoniecznie dzielenie kabli na przedziały cenowe będzie najlepszą klasyfikacją.
Nie dajmy się nabrać, że między kablami z półki najniższej i najwyższej będą jakieś gigantyczne różnice w jakości przesyłu obrazu i dźwięku, bo zapewne tak nie będzie. Natomiast różnicami, jakie stanowią o cenie, będzie na pewno jakość wykonania – kabel droższy może być trwalszy.
Kiedy więc warto zapłacić więcej za dobry kabel HDMI?
Kiedy zależy nam, aby miał on dłuższą żywotność – przykładem może być sytuacja, kiedy potrzebujemy długiego dobrego kabla HDMI do zabudowania (czyli zakładamy, że nie będziemy go chcieli wymieniać ani przepinać do innych urządzeń przez dłuższy okres). Powszechna wiedza o kablach HDMI mówi, że powyżej pewnej długości mogą one mieć problemy z przesłaniem pobieranych danych w odpowiedniej jakości lub w ogóle. Szczególnie chodzi tutaj o przypadki, kiedy nie przyłączamy takiego kabla bezpośrednio do urządzeń łączonych, a uczestniczą w tym procesie przesyłu jeszcze inne złączki, przełączniki czy inne przerzutki (np. konwerter VGA na HDMI).
W takiej sytuacji lepiej jest kupić kabel w plecionce metalowej (odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne) i o pewniejszym źródle pochodzenia.
Wielokrotnie testy dowiodły, że niewadliwy kabel HDMI produkcji chińskiej wykonany z najprostszych, podstawowych materiałów o długości do 1,5 m będzie równie sprawnie radził sobie z przesyłem danych, co kabel z ozłacanymi końcówkami w super designerskim kolorze za kilkukrotnie wyższą cenę. Nie przepłacajmy więc zbyt pochopnie.
Jakość przesyłu można zauważyć dopiero na naprawdę okazałych wielkościach ekranów, na przykład, kiedy przesyłamy takim kablem obraz w technologii 3D.
Odchodząc od kwestii użytku domowego, jakość i szybkość przesyłu obrazu ma na pewno wiele większe znaczenie dla osób zajmujących się zawodowo grafiką komputerową lub np. malarstwem i którym zależy na 100% odwzorowaniu obrazu.
Zwykły użytkownik podzieli więc kable na dwie kategorie – te, które działają i te, które nie. Natomiast dla specjalistów z branży istnieje jeszcze opcja trzecia, niby działa, ale nie działa, bo efekt nie jest wystarczający do potrzeb.
Na co nie dać się nabrać?
Od kiedy powstała technologia HDMI (okolice roku 2000), jakość przesyłanego obrazu, a więc i zapotrzebowanie sprzętowe, ulegało zmianie. Wzrosły bardzo możliwości urządzeń do rejestracji i odtwarzania, a także jakość sprzętów do odtwarzania. Naturalnym jest więc, że i same kable przeszły pewną ewolucję. Od wersji 1,0, poprzez 1,2 aż do obecnej 1,3. Nie zabierzmy więc ze sklepowej półki kabla niedostosowanego do potrzeb naszego sprzętu. W wersji 1,3 maksymalna rozdzielczość przesyłanego obrazu wzrosła do 2560 × 1600 pikseli bez przeplotu. W najnowszej wersji kolor piksela może być opisywany aż w 48 bitach (poprzednio w 24 bitach), czyli zgodnie ze standardem Deep Colour.
Dodatkowym atutem najnowszej technologii kabli HDMI jest dwukierunkowy przesył danych pomiędzy urządzeniami, transmisja dźwięku bez obniżenia standardów w jakości Dolby Digial True HD oraz DTS-HD Master Audio.
Najaktualniejszy model kabla HDMI 1,3 rozpoznamy również po mniejszym, trochę innym typie gniazda dla urządzeń przenośnych.
Najnowocześniejsze urządzenia mogą nie być obsługiwane przez poprzednie wersje kabla HDMI, dlatego należy sprawdzić, czy na pewno kupujemy najnowszą jego wersję, o największych możliwościach i dokładności.
1. Ranking TOP 20
2. Najlepsze
2.1 Gembird KABEL HDMI-HDMI V1.4 HIGH SPEED ETHERNET 4.5M (CC-HDMI4-15)
2.2 Impakt KABEL HDMI-HDMI V1.4 HIGH SPEED ETHERNET10M GEMBIRD (CC-HDMI4-10M)
2.3 Connect micro HDMI cable - 1 m HDM19191V2.0
3. Najtańsze
3.1 Akyga Kabel HDMI 1.4 AK-HD-15A 1,5m
3.2 Gembird Przedłużacz HDMI v2.0 A-A M/F 3M (1_348098)
3.3 Gembird KABEL V1.4 HDMI - HDMI CCS 4.5 m POMARAŃCZOWE KOŃCÓWKI CC-HDMI4L-15
4. Porównanie TOP 3
5. Opinie
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Kabel HDMI
1. Gembird KABEL HDMI-HDMI V1.4 HIGH SPEED ETHERNET 4.5M (CC-HDMI4-15)
Opinie:
Dane techniczne:
Złącza | HDMI - HDMI |
Długość | 4.5 m |
2. Impakt KABEL HDMI-HDMI V1.4 HIGH SPEED ETHERNET10M GEMBIRD (CC-HDMI4-10M)
Dane techniczne:
Złącza | HDMI - HDMI |
Długość | 10 m |
Gdzie kupić:
3. Connect micro HDMI cable - 1 m HDM19191V2.0
Dane techniczne:
Długość | 1 m |
Najtańsze produkty: Kabel HDMI
1. Akyga Kabel HDMI 1.4 AK-HD-15A 1,5m
2. Gembird Przedłużacz HDMI v2.0 A-A M/F 3M (1_348098)
Dane techniczne:
Długość | 3 m |
Typ | męskie - żeńskie |
3. Gembird KABEL V1.4 HDMI - HDMI CCS 4.5 m POMARAŃCZOWE KOŃCÓWKI CC-HDMI4L-15
Dane techniczne:
Złącza | HDMI - HDMI |
Długość | 4.5 m |
Nie wiem dlaczego powyżej pojawiły się takie komentarze, ale pokazują jedynie poziom czytelników. Ja od siebie powiem tylko tyle, że kabel HDMI przyda się w każdym domu, więc warto go mieć 😉
Mam kilka takich kabli w domu, bo nigdy ich za wiele. Są bardzo dobre i wielu rzeczach się sprawdzają, więc warto je kupić. Ja kupuję w sklepach z kablami i tego typu rzeczami, nie kosztują dużo, są tanie, więc warto mieć jeden więcej, gdyby coś w domu się stało i trzeba było coś podłączyć.
Jesteś jebnieta
masz racje